Najzdrowsze warzywo. Chroni przed rakiem jelit, trzustki, prostaty
Zdaniem lekarza ogórek, niedoceniane warzywo, które w aż 96 proc. składa się z wody, może być potężną bronią w walce z szeregiem chorób. Leczy zaparcia, łagodzi dolegliwości w bólach stawów, a nawet może chronić przed nowotworami.
1. Lekarz zdradza, dlaczego warto sięgać po ogórki
Marek Skoczylas, lekarz, który ukończył Akademię Medyczną w Lubinie, interesuje się fitofarmakologią i biochemią. Na swoim kanale na YouTube, który śledzi 600 tys. osób, wskazuje naturalne rozwiązania, które mogą wspierać zdrowie.
W jednym z nagrań tłumaczy, dlaczego to właśnie ogórki warto jeść jak najczęściej.
Zdaniem lekarza po to letnie warzywo powinny sięgać zwłaszcza osoby borykające się z:
- chorobami stawów,
- zaparciami,
- chorobami układu sercowo-naczyniowego,
- cukrzycą typu 2,
- chorobami nowotworowymi.
Tłumaczy, że niezwykłe właściwości ogórków poparte są badaniami naukowymi. W jednym z nich porównano skuteczność ekstraktu z ogórka siewnego z substancją stosowaną w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości stawowych – glukozaminą-chondroityną. W grupie badawczej już dziesięć miligramów ekstraktu z warzywa przyjmowanego dwa razy dziennie przyniósł ulgę w dolegliwościach bólowych.
- Mało kto zdaje sobie sprawę, że ogórki mogą odgrywać określoną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, czyli w ich zapobieganiu - mówi dr Skoczylas i wyjaśnia, że warzywa te zawierają substancję o nazwie kukurbitacyna B. To ona nadaje ogórkom gorzkawy smak.
- Substancję tę możemy odnaleźć też w pestkach dyni. Ma właściwości hamowania wzrostu komórek nowotworowych - mówi ekspert.
Dotyczy to przede wszystkim raka prostaty, piersi, nowotworu jelita grubego, okrężnicy i trzustki. Antynowotworowe działanie ogórka wzmacniają obecne w nim antyoksydanty.
Oznacza to, że regularne spożywanie warzywa może być wsparciem w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza że ogórki są także źródłem błonnika, który chroni przed rozwojem raka jelita grubego.
2. Zbija ciśnienie, idealny na diecie
Ten chrupiący zielony przysmak, który formalnie zaliczany jest do grupy owoców, warto jeść także dlatego, że z uwagi na wysoką zawartość wody, co oznacza, że latem świetnie nawadnia. Przy tym jest niskokaloryczny – 100 g ogórka ze skórą to zaledwie 15 kcal, więc świetnie się sprawdzi jako dodatek do dań osób na diecie. Z uwagi na niski indeks glikemiczny ogórki powinny na stałe wejść do diety osób borykających się z cukrzycą czy insulinoopornością.
Zawiera również witaminę C oraz witaminy z grupy B i minerały tj. wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas. Magnez i potas wraz z błonnikiem sprawiają, że regularne spożywanie ogórków może również pozytywnie wpływać na regulowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl