Trwa ładowanie...

Niepokojące odkrycie neurologów. Żywność, która degeneruje mózg i napędza demencję

Avatar placeholder
22.01.2024 19:24
Niepokojące odkrycie neurologów. Żywność, która degeneruje mózg i napędza demencję
Niepokojące odkrycie neurologów. Żywność, która degeneruje mózg i napędza demencję (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy z dziedziny neurologii przeprowadzili badania, które jednoznacznie potwierdzają, że produkty znane jako UPF mają negatywny wpływ na mózg i mogą zwiększać ryzyko otępienia. Badacze alarmują, że tego rodzaju żywność może zawierać dodatki szkodliwe dla układu nerwowego.

spis treści

1. Jedzenie, które otępia i szkodzi mózgowi

Wyniki dziesięcioletniego badania pokazują, że spośród ponad 72 tysięcy osób 518 osób zachorowało na demencję. U 287 z nich rozwinęła się choroba Alzheimera, a u 119 otępienie naczyniowe. Naukowcy, analizując kwestionariusze dotyczące diety, mogli ocenić rolę ultraprzetworzonej żywności (UPF) w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Wysokoprzetworzona żywność może zwiększać ryzyko demencji nawet o 25 proc.
Wysokoprzetworzona żywność może zwiększać ryzyko demencji nawet o 25 proc. (Pixabay)

W badaniu wykorzystano system klasyfikacji NOVA, który dzieli produkty spożywcze na cztery kategorie: nieprzetworzoną lub przetworzoną minimalnie, przetworzone dodatki jak olej czy sól, przetworzoną, poddawaną procesom takim jak rafinacja czy suszenie, przetworzoną obejmującą produkty puszkowane, wędzone mięso czy pieczywo, oraz ultraprzetworzoną. Do tej ostatniej zaliczają się chipsy, napoje gazowane, fast food czy dania instant, zawierające barwniki, konserwanty, aromaty, produkty często tworzone z wykorzystaniem składników wymagających wieloetapowego przetworzenia, jak np. syrop glukozowo-fruktozowy.

Zobacz film: "Jak wysokoprzetworzone produkty wpływają na organizm?"

Analiza danych pokazała, że w grupie osób najzdrowiej odżywiających się, UPF stanowiła dziewięć procent dziennej diety, co przekłada się na około 225 gramów. Na drugim końcu skali były osoby, u których ta grupa żywności stanowiła aż 28 procent, co odpowiada około 814 gramom dziennie. Głównie były to słodzone napoje, słodycze i ultraprzetworzone produkty mleczne.

Naukowcy informują na łamach "Neurology", że "każdy dziesięcioprocentowy wzrost dziennego spożycia ultraprzetworzonej żywności oznacza, że ryzyko demencji wzrasta o 25 procent".

2. Otyłość, choroby serca i demencja

To nie pierwszy raz, kiedy badacze wzięli pod lupę żywność UPF. Brazylijskie badanie opublikowane w "JAMA Neurology" dowiodło, że u osób, w których diecie 20 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodzi z żywności UPF, występuje o 28 procent wyższe ryzyko spadku funkcji poznawczych. Wielokrotnie przeprowadzane badania na przestrzeni lat zwracają również uwagę na powiązania tego typu produktów spożywczych z otyłością, chorobami układu krążenia, cukrzycą, nowotworami i wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu.

Badacze mają jednak i dobrą wiadomość. Ich zdaniem już niewielkie modyfikacje w diecie mogą przynieść korzyści, w tym przypadku dla układu nerwowego. Zwiększenie spożycia nieprzetworzonej lub minimalnie przetworzonej żywności o zaledwie 50 gramów dziennie, co odpowiada połowie jabłka lub misce płatków zbożowych z otrębami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości UPF o 50 gramów dziennie może zmniejszać ryzyko demencji o trzy procent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze