Niezwykły grzyb w polskich lasach. Wypatrzył go białowieski leśniczy
Podczas spacerów po lesie i grzybobrania można natrafić na wyjątkowe okazy. Sporo szczęścia miał jeden z leśniczych z Nadleśnictwa Białowieża, kiedy udało mu się wypatrzeć niezwykle rzadkie zjawisko.
1. Wyjątkowy grzyb w polskich lasach
Na facebookowej stronie Nadleśnictwa Białowieża pojawiło się zdjęcie wyjątkowych okazów. Maleńkie niebiesko-zielone grzybki porastające pień robią wrażenie i nie należą do często spotykanych widoków.
"To co widzicie na zdjęciach - to tak naprawdę dość rzadkie zjawisko. Jeden z naszych leśniczych miał jednak to szczęście i zaobserwował nieczęsto spotykane owocniki" - czytamy w opisie postu.
Fotografia przedstawia Chlorociboria aeruginascens, czyli chlorówkę drobną. Jest to bardzo charakterystyczny grzyb, który wyróżnia się nietypową zielonkawoniebieską barwą. Co ciekawe, może zmienić kolor drewna, na którym rośnie.
Chlorówka drobna tworzy małe, kielichowate owocniki o średnicy od 0,5 do 1,5 cm. Są one płaskie lub miseczkowate, z czasem mogą przybierać bardziej nieregularny kształt.
2. Chlorociboria aeruginascens
Ten niezwykły grzyb występuje na gnijącym drewnie liściastym, głównie w wilgotnych lasach. Najczęściej można ją spotkać na dębach i bukach, ale może pojawić się też na brzozach oraz topolach.
Grzyb rozwija się głównie na martwym drewnie, powodując jego rozkład. Chlorówka nie tylko rozwija swoje owocniki, ale także barwi drewno, co tworzy piękne, zielone fragmenty. Ze względu na charakterystyczny wygląd, trudno pomylić gatunek z innymi grzybami.
Zobacz także: Grzybiarze go omijają. Zbieraj śmiało - dziś już nie jest pod ochroną
Chlorociboria aeruginascens nie jest uważany za grzyb jadalny, ale nie z powodu toksyczności, lecz małej wartości odżywczej i niewielkich rozmiarów owocników. Grzyb ten nie ma znaczenia kulinarnego i nie jest zbierany do spożycia.
W przeszłości ciemnozielone drewno, zabarwione przez grzyba, stanowiło cenny materiał do zdobienia mebli i innych drewnianych przedmiotów. Podczas leśnych spacerów warto się więc rozglądać, by móc podziwiać estetyczne walory chlorówki drobnej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl