Trwa ładowanie...

Niszczy komórki rakowe i obniża ciśnienie krwi. Wystarczy szklanka dziennie

 Karolina Rozmus
23.10.2022 08:46
Sok z buraków hamuje rozwój raka i obniża ciśnienie
Sok z buraków hamuje rozwój raka i obniża ciśnienie (Getty Images)

Niejednokrotnie naukowcy dowodzili, że burak należy do prawdziwych superfood. Głównie za sprawą pewnego związku, w który obfituje, ma moc ograniczania mnożenia się komórek nowotworowych, a także pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi. Wystarczy szklanka soku z buraka dziennie, by szybko przekonać się, jak jest skuteczny.

spis treści

1. Wspiera leczenie raka, ale też hamuje jego rozwój

W jednym z najnowszych badań, które opublikowano w "Journal of Cancer Prevention", naukowcy przyznali, że burak może pomóc w leczeniu pacjentów onkologicznych.

"Jako źródło polifenoli, flawonoidów w diecie i innych przydatnych składników odżywczych, suplementacja buraków może stanowić holistyczny sposób zapobiegania rakowi i radzenia sobie z niepożądanymi skutkami związanymi z chemioterapią" – piszą badacze.

Zobacz film: "Zakwas buraczany. Jakie są jego właściwości?"
Buraki są źródłem wielu silnie działających roślinnych związków
Buraki są źródłem wielu silnie działających roślinnych związków (Pixabay)

Badacze zwrócili również uwagę, że burak od dawna jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie Wschodu, w medycynie arabskiej oraz ajurwedyjskiej jako obowiązkowy dodatek do diety w profilaktyce chorób nowotworowych: raka piersi, prostaty i jelita grubego.

W czym tkwi sekret buraków? To zasługa bioaktywnych fitochemikaliów, a są to:

  • betalainy – grupa naturalnych żółtych i czerwono-fioletowych barwników, które zawierają azot,
  • fenole – w tym kwas chlorogenowy i kawowy oraz epikatechina,
  • flawonoidy – m.in. kwercetyna, rutyna i kaempferol.

2. Buraki - jakie mają właściwości?

Badacze podkreślają, że właściwości buraka są dobrze znane nauce. Warzywo to wspiera leczenie niedokrwistości, chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, może pomagać w leczeniu kamicy nerkowej, obniża ciśnienie krwi, a także dodaje energii.

Buraki zawierają także beta-karoten oraz luteinę, która odpowiada m.in. za utrzymanie zdrowego wzroku. Poza tym wspomniana już betalaina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a także ma działanie przeciwstarzeniowe - hamuje powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry.

Naukowcy przyznają, że właściwości tej brunatnej bulwy nie zostały jeszcze do końca przebadane, co utrudnia formułowanie zaleceń dietetycznych. Jednocześnie podkreślają, że warto włączyć do codziennej diety sok z buraka. Może być on nawet lepszym rozwiązaniem niż gotowane buraczki - z uwagi na fakt, że cenne związki bioaktywne, zwłaszcza betalainy, są wrażliwe na działanie temperatury.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze