Trwa ładowanie...

Nowe badania potwierdzają. Kawa nie szkodzi na żołądek, a nawet chroni przed rakiem

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 06.01.2023 13:46
Jest cennym źródłem związków działających prozdrowotnie
Jest cennym źródłem związków działających prozdrowotnie (Getty Images/Instagram)

Kawa w dużych ilościach albo pita na czczo szkodzi na żołądek, może powodować zgagę i podrażniać delikatną śluzówkę. Czy to prawda? Okazuje się, że nie, a zamiast skutków ubocznych możemy spodziewać się niemal samych pozytywów – w tym ochrony co najmniej przed kilkoma rodzajami raka.

spis treści

1. U zdrowych osób kawa nie szkodzi na żołądek

W najnowszym poście opublikowanym przez dietetyków na profilu Dietetyka Nie Na Żarty poruszony został temat kawy. W powszechnym przekonaniu kawa pita w dużych ilościach podrażnia układ trawienny, może powodować takie dolegliwości jak: bóle brzucha, niestrawność, zgagę. Czy to prawda?

- Kawa zawiera co najmniej kilka substancji, jak kofeina, które mogą rozluźniać dolny zwieracz przełyku i zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego. Mimo to dowody naukowe są dość spójne, że osoby zdrowe pijące więcej kawy nie mają większego ryzyka występowania refluksu żołądkowo-przełykowego – mówi w wideo dietetyk.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy pijesz kawę?"

2. Kawa jest zdrowa. Nauka potwierdza

Nie ma również jednoznacznych dowodów na to, by kawa miała podrażniać żołądek lub w jakikolwiek inny sposób szkodzić układowi trawiennemu.

Co więcej, jedno z badań sprzed kilku lat, opublikowane w "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że osoby pijące od trzech do czterech kaw dziennie mają mniejsze o 12 proc. ryzyko raka żołądka w porównaniu z osobami, które kawy nie piją wcale.

- W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że kawa należy do używek i może nawet szkodzić. Ja się z tym nie zgadzam, gdyż ma wiele cennych właściwości, w tym działanie antyoksydacyjne, poprawia sprawność mentalną oraz może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.

Niektóre z badań wskazują również, że kawa może zmniejszać ryzyko:

Czy kawa szkodzi naszemu żołądkowi?
Czy kawa szkodzi naszemu żołądkowi? (Getty Images)

Badanie opublikowane w "Annals of Internal Medicine", wykazało, że osoby, które piły od półtorej do trzech i pół filiżanki kawy dziennie były o 16-21 proc. mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny.

Również nowe badanie opublikowane przez Instytut Informacji Naukowej o Kawie (ISIC) wskazuje, że picie kawy ma sens. Aż 62 proc. europejskich dietetyków uważa, że picie kawy z umiarem ma wyraźne korzyści zdrowotne – wskazuje ISIC.

3. Nie dla każdego. Kto powinien uważać na kawę?

W poście poruszany jest problem osób z refluksem – dietetyk przestrzega, że dla nich kawa może nie być najlepszym napojem.

- Obecnie coraz więcej osób boryka się z chorobami układu pokarmowego i u tych osób po wypiciu kawy na czczo może dojść do nasilenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych – mówi dr Napiórkowska, dodając, że osoby zdrowe nie mają powodu do obaw.

Jakie jeszcze skutki uboczne picia kawy mogą się pojawić u niektórych?

  • u osób nadwrażliwych na kofeinę duże ilości mogą wywoływać uczucie niepokoju, kołatania serca, a nawet atak paniki,

- Możemy bez obaw pić 3-5 filiżanek kawy na dobę. Ale uwaga: są osoby, których wątroba szybko metabolizuje kawę. W związku z tym te osoby po wypiciu mogą mieć tachykardię, czy przyspieszoną akcję serca, wzrost ciśnienia tętniczego i czuć się gorzej, co jest efektem działania kofeiny. Takie osoby powinny ograniczyć picie kawy lub w ogóle zrezygnować z picia – mówi dr Napiórkowska.

  • kawa z mlekiem lub z cukrem może powodować gwałtowny pik glukozy we krwi i powodować wahania glikemii,
  • pita rano na czczo może dodatkowo podnosić poziom kortyzolu,
  • może u niektórych osób powodować bóle głowy, a nawet nasilać ataki migreny.

Ostrożność powinny zachować także osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Japońscy naukowcy dowiedli bowiem, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy u tej grupy chorych może nawet podwajać ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze