Tak zwiększasz ryzyko śmierci. Wystarczą dwie filiżanki
Pozytywny wpływ kawy na zdrowie już nie raz potwierdziły badania naukowe, choć ważny jest oczywiście umiar. Są jednak pewne wyjątki, nawet jeśli nie przesadzamy z ilością. Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które zmagają się z nadciśnieniem. Okazuje się, że wystarczą dwie filiżanki dziennie, żeby zwiększyć ryzyko śmierci.
1. Kawa dobra dla zdrowia, ale nie zawsze
U zdrowych osób kawa ma pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową, a także pomaga zapobiegać chorobom serca i udarom.
Z niektórych badań wynika też, że regularne picie kawy to mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów, a także depresji.
Jak wskazuje serwis MedicalXpress, naukowcy wykazali, że picie jednej filiżanki kawy dziennie może pomóc osobom, które przeżyły zawał serca.
Jest też druga strona medalu. Zbyt dużo kawy może podnieść ciśnienie krwi, a także prowadzić do niepokoju, kołatania serca i problemów z zasypianiem. Ostrożność radzą zachować japońscy naukowcy, którzy odkryli, że picie dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie może nawet podwoić ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia u osób z nadciśnieniem.
2. Wystarczą dwie filiżanki dziennie
Wyniki badania prowadzonego przez japońskich naukowców zostały opublikowane na łamach "Journal of the American Heart Association". Badanie objęło blisko 20 tysięcy osób i było prowadzne przez 19 lat. Wskazują one, że narażone są osoby, które mają ciśnienie na poziomie 160/100 mm Hg lub wyższe. Nie oznacza to jednak, że muszą całkowicie rezygnować z kawy.
Okazuje się, że jedna filiżanka kawy, podobnie jak picie zielonej herbaty nie zwiększało ryzyka śmierci związanej z chorobami układu krążenia, mimo że herbata też zawiera kofeinę.
"Te odkrycia mogą potwierdzać twierdzenie, że osoby z wysokim ciśnieniem powinny unikać picia nadmiernej ilości kawy. Osoby z ciężkim nadciśnieniem są bardziej podatne na dzialanie kofeiny, więc jej szkodliwe działanie, może przewyższać działanie ochronne i zwiększać ryzyko śmierci" – zwraca uwagę dr Hiroyasu Iso, główny autor badania.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl