Obniża ciśnienie krwi, chroni przed rakiem jelita grubego. Wystarczy jedna porcja dziennie
Buraki to jeden z fundamentów nie tylko smacznej, ale i niezwykle zdrowej kuchni. Te uwielbiane przez Polaków warzywa mogą zapobiegać miażdżycy, a także nowotworom. Z czego czerpią taką moc?
1. Buraki przeciwko nowotworom
Buraki najczęściej kojarzą się z tradycyjnym wigilijnym barszczem. Biorąc jednak pod uwagę ich zdrowotny potencjał, warto po nie sięgać przez cały rok.
Swoje niezwykłe właściwości buraki zawdzięczają betaninie. To barwnik, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.
Betanina ma silne właściwości przeciwutleniające i doskonale radzi sobie z wyłapywaniem wolnych rodników. To one mogą uszkadzać materiał genetyczny komórek, co może prowadzić do pojawienia się mutacji genetycznych, a w konsekwencji - do nowotworzenia.
Pojawiły się też badania sugerujące, że betanina może wpływać na apoptozę (śmierć) komórek nowotworowych, ale na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów.
2. Broń w walce z miażdżycą
Równie cenna jest też zawarta w burakach betaina. To pochodna aminokwasu glicyny, która reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie.
Odgrywa też istotną rolę w profilaktyce miażdżycy - top podstępna choroba, która latami może rozwijać się po cichu i niszczyć naczynia. Nieleczona zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także amputacji kończyn. Dlatego profilaktyka jest tu niezwykle ważna.
Betaina obniża poziom homocysteiny - aminokwasu powstającego w procesie trawienia białek. To kluczowe, bo nadmiar homocysteiny może uszkadzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko miażdżycy.
To jednak nie koniec pozytywnych właściwości buraków. Warto również wspomnieć, że te cenne warzywa wspierają również prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu, pomagają obniżyć ciśnienie krwi, a także wspomagają pracę jelit, chroniąc przed zaparciami. Tym samym buraki to ważny element w profilaktyce raka jelita grubego. Warto zatem jeść chociaż jedną porcję dziennie tego warzywa.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl