Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Odchudzanie osób starszych

Avatar placeholder
18.04.2019 09:20
Odchudzanie osób starszych
Odchudzanie osób starszych (123RF)

Odchudzanie osób starszych nie jest proste. Z wiekiem przemiana materii staje się wolniejsza i nie wystarczy, jak wcześniej, jedynie zdrowa dieta i odrobina więcej ruchu. Ponadto kobiety w okresie menopauzy przybierają dodatkowo na wadze z powodu nierównowagi hormonalnej. Jak odchudzać się w wieku 50, 60 i 70 lat?

spis treści

1. Odżywianie osób starszych

Kluczem do utraty wagi w każdym wieku jest zdrowa dieta, jako że z wiekiem zmniejsza się aktywność fizyczna, a co za tym idzie, ilość spalanych kalorii. Dlatego dieta osób po 50 roku życia powinna zawierać o około 300 kalorii mniej. Dieta dla osób starszych powinna się składać z 5 posiłków dziennie o małej objętości, by nie występowała chęć na przekąski. W związku z tym, iż w organizmie osób starszych przeważają procesy kataboliczne, dieta powinna zawierać produkty z większą ilością pełnowartościowego białka, czyli ryby morskie (dorsz, morszczuk, łosoś norweski, tuńczyk), mięso drobiowe (indyk, kurczak) oraz sery białe.

Istotną rolę odgrywa również błonnik, który zawierają pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo graham, żytnie, kasza jęczmienna, gryczana, ryż brązowy oraz makarony pełnoziarniste i otręby.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Kobiety powyżej 50 roku życia powinny zjadać dziennie:

  • 7 porcji owoców i warzyw,
  • 4 porcje produktów zbożowych, ziemniaków i makaronu,
  • 5 porcji produktów mlecznych (mleko, jogurty, ser),
  • 2 porcje mięsa lub jego substytutów (jajka, tofu).

Mężczyźni powyżej 50 roku życia powinni zjadać dziennie:

  • 7 porcji owoców i warzyw,
  • 4 porcje produktów zbożowych, ziemniaków i makaronu,
  • 5 porcji produktów mlecznych,
  • 3 porcje mięsa lub jego substytutów.

Dieta seniora powinna być lekkostrawna, by nie występowały dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W tym celu należy ograniczyć produkty smażone, wzdymające warzywa (kapusta, fasola, groch, ogórki). Jednocześnie należy zwiększyć zawartość polifenoli, które chronią przed rozwojem chorób układu krążenia oraz nowotworami. Bogatym źródłem polifenoli są: zielona herbata, czerwona papryka, czerwone winogrona, czarna porzeczka, morele, natka pietruszki, brokuły.

2. Aktywność fizyczna osób starszych

Odchudzanie osób starszych musi przewidywać również aktywność fizyczną. Ruch jest podstawą zdrowego stylu życia w każdym wieku. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, lecz także dodaje energii, poprawia samopoczucie i jakość snu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, niektórych nowotworów oraz chroni kości i stawy.

Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych to: spacer, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking oraz na przykład praca w ogrodzie. Ważne, aby ćwiczyć codziennie przez co najmniej 30 minut. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają metabolizm, dzięki czemu chudniemy szybciej.

Osoby starsze nie mogą zapominać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powinny pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Picie wody sprzyja kontrolowaniu i utracie wagi, usprawnia pracę układu trawiennego i oczyszcza organizm z toksyn.

Mimo że wraz z wiekiem spowalnia przemiana materii, przez co odchudzanie staje się trudniejsze, warto dbać o szczupłą sylwetkę przez całe życie. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to podstawy odchudzania w każdym wieku, osoby starsze muszą tylko dostosować je do swoich potrzeb i możliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze