Trwa ładowanie...

Odchudzanie w liczbach

Avatar placeholder
30.04.2024 17:12
Odchudzanie w liczbach
Odchudzanie w liczbach (123RF)

Skuteczne odchudzanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy rozważnie podchodzi się do diety i ćwiczeń odchudzających. Najlepiej, aby nowy, racjonalny sposób odżywiania się oraz uprawiany sport stały się sposobem na życie, a nie tylko kuracją trwającą kilka miesięcy. Aż 95% przypadków nadwagi bierze się z niewłaściwego stylu życia, tylko 5% przypadków nadwagi jest spowodowanych zaburzeniami ze strony organizmu. Statystyki podają, że 60% Polaków ma problem z nadwagą.

spis treści

1. Indeks BMI wśród mieszkańców Europy

Otyłość i nadwaga to problem, który swoim zasięgiem obejmuje cały świat. 400 ml mieszkańców Europy ma nadwagę. Ich

Indeks BMI znajduje się w granicach 25-29,9. Na otyłość cierpi 30% Europejczyków, czyli 130 mln. Według badań statystycznych liczba ta ciągle rośnie. Średnie BMI Europejczyka to 26,5. Przede wszystkim na nadwagę naraża siedzący tryb życia. Kobiety mające pracę siedząca aż 7 razy bardziej niż kobiety pracujące aktywniej są narażone na nadwagę. Ten problem dotyczy także mężczyzn – siedzący tryb życia naraża ich na nadwagę 4 razy bardziej niż aktywnych panów.

Niestety otyłość staje się przyczyną innych chorób. Szacuje się, że aż 80% cierpiących na cukrzycę jest otyłych. Osoby z otyłością mają 50% razy wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę . Otyłość w wieku 20-45 lat wiąże się z 6 razy większym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego .

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Sposoby na skuteczne odchudzanie

  • Akceptacja swojego ciała – zanim zaczniemy się odchudzać, ważne jest, abyśmy zaakceptowali swoje ciało. Nie można odchudzać się z powodu nienawiści do swoich kształtów, takie myślenie może wpędzić w anoreksję lub bulimię, a także stać się przyczyną depresji.
  • Odchudzanie dla zdrowia – walkę ze zbędnymi kilogramami powinniśmy rozpocząć dla naszego zdrowia. Nadwaga i otyłość są bardzo często przyczynami poważnych chorób sercowo-naczyniowych, zwyrodnień stawów i kręgosłupa i dolegliwości układu pokarmowego. Nie można się tłumaczyć przed sobą z genetycznych przyczyn swojej otyłości – można to stwierdzić tylko wtedy, kiedy wszystkie metody odchudzania zawodzą a lekarz potwierdzi taką diagnozę.
  • Zasady zdrowego żywienia – należy się ich trzymać każdego nawet, także po zrzuceniu nadwagi. Pomocna jest tabela kalorii, która dokładnie określa ile kalorii znajduje się w jakim produkcie.
10 sposobów na szczupłe ciało (galeria)
10 sposobów na szczupłe ciało (galeria) [10 zdjęć]

10 sposobów na piękne ciało Brak czasu, brak motywacji, brak pieniędzy… O nie! Jest dużo wymówek,

zobacz galerię
  • Aktywność fizyczna – każdą dietę należy wspomagać ćwiczeniami. Najlepiej jest wybrać sobie ten rodzaj aktywności fizycznej, który lubimy najbardziej i uprawiać go regularnie każdego dnia. Wtedy najlepiej spalimy zbędne kalorie.
  • Wskaźnik BMI – należy poznać swój wskaźnik BMI przed rozpoczęciem odchudzania. O otyłości mówimy, gdy wskaźnik przekracza 30, natomiast o nadwadze jeśli znajduje się w granicach 25-29,9. Osoby otyłe i te z wysoką nadwagą powinny odchudzać się pod kontrolą lekarza, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby przewlekłe.

Skuteczne odchudzanie jest długim i wymagającym procesem. Powyższe sposoby na odchudzanie pomogą nie tylko schudnąć, ale także sprawią, że nauczymy się nowych nawyków żywieniowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze