Trwa ładowanie...

Dieta NFZ – co to jest i jak działa. Jakie są warunki otrzymania diety NFZ?

 Katarzyna Kurek
14.03.2024 12:43
Dieta NFZ opracowana jest przez wykwalifikowanych dietetyków
Dieta NFZ opracowana jest przez wykwalifikowanych dietetyków (Adobe Stock)

Diety NFZ to portal, który zachęca Polaków do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych oraz rozwijania zdrowych nawyków. Skierowany jest zarówno do osób zdrowych, jak i zmagających się z chorobami przewlekłymi. Oferuje całkowicie bezpłatne plany żywieniowe. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z bezpłatnej diety NFZ?

spis treści

1. Co to jest dieta NFZ?

Diety NFZ to portal, na którym znajdują się – opracowane przez dietetyków – propozycje planów żywieniowych wraz z listami zakupów. Na portalu znajduje się także wiele przepisów, porad dietetycznych i różnorodnych materiałów na temat zdrowego odżywiania, które są zgodne z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi.

Jest to miejsce, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca Polaków do dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych – sięgania po żywność bogatą w składniki odżywcze, niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Umieszczone na portalu plany żywieniowe i inne materiały edukacyjne są całkowicie bezpłatne.

Zobacz film: "Dieta po koronawirusie. Tych produktów szczególnie unikaj"

2. Do kogo skierowane są diety NFZ?

Zdrowe odżywianie jest ważne dla każdego. Dlatego też bezpłatne diety NFZ to program ogólnopolski, skierowany do każdego, kto chce zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Adresowany jest też do osób, które interesują się zdrowym stylem życia.

Program żywienia NFZ ma być także wsparciem dla osób z chorobami przewlekłymi, gdyż wciąż znaczna część przewlekle chorych odżywia się nieprawidłowo. A specjalistyczne porady i zmiany w diecie mogą wpływać pozytywnie na stan tych pacjentów i ich samopoczucie. Spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków jest też najlepszym sposobem na zapobieganie niedożywieniu w tej grupie osób.

Diety NFZ stanowią też dobrą propozycję dla osób zagrożonych nadwagą lub otyłością.

3. Jakie rodzaje diet można znaleźć w ofercie NFZ?

Zasady dietetyczne NFZ oparte są przede wszystkim na diecie DASH. Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) od lat zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najzdrowszych i najbardziej polecanych diet przez ekspertów.

Główne założenia diety DASH to regularne jedzenie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Poleca się także spożycie drobiu, olejów roślinnych, nasion roślin strączkowych i orzechów. Dieta zakłada też ograniczenie pewnych produktów, m.in. czerwonego mięsa, słodyczy, czy napojów zawierających cukier.

W ofercie NFZ znajduje się natomiast wiele różnych wariantów tej diety, dopasowanych do indywidualnych wymagań użytkowników. Są to:

  • DASH Classic,
  • DASH Nadwaga i Otyłość,
  • DASH Wege,
  • DASH Cukrzyca,
  • DASH Hashimoto,
  • DASH Depresja,
  • DASH Zaparcia,
  • DASH Nadciśnienie,
  • DASH Senior,
  • DASH Rodzina,
  • DASH PCOS,
  • DASH Osteoporoza,
  • DASH Dna moczanowa,
  • DASH Kamica żółciowa,
  • DASH Nadczynność tarczycy.

4. Jak znaleźć informacje o darmowych dietach oferowanych przez NFZ?

Informacje na temat diet oferowanych przez NFZ znajdują się na bezpłatnym portalu diety.nfz.gov.pl. Po pomyślnej rejestracji i uzupełnieniu kluczowych informacji (obliczenie BMI, wybranie wariantu diety, liczby posiłków, wykluczeniu pewnych składników) użytkownik otrzymuje pełen dostęp do planów żywieniowych, przepisów oraz wszelkich materiałów edukacyjnych.

Diety NFZ dostępne są także dla niezarejestrowanych użytkowników. W tym przypadku można jednak pobrać jedynie próbny plan żywieniowy na 3 dni (a po zalogowaniu można wygenerować menu na 28 dni).

5. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby skorzystać z bezpłatnych porad dietetycznych?

Jak już zostało wspomniane, warunkiem skorzystania z pełnych bezpłatnych porad dietetycznych jest po prostu rejestracja na portalu. Użytkownik w wyznaczonym miejscu wpisuje swój adres e-mail, na który otrzymuje potem link aktywacyjny. Po jego aktywacji może już korzystać z konta.

Użytkownik może także do swojego konta dodać członka rodziny. W przypadku dodawania dziecka warunkiem jest odpowiedni wiek – ukończenie 7 lat.

6. Zalety i wady diety NFZ

Dieta NFZ ma bez wątpienia wiele zalet. Użytkownik bez wychodzenia z domu może pobrać bezpłatny plan żywieniowy oraz pełną listę zakupów. Diety opracowane są przez wykwalifikowanych dietetyków, dlatego też są bezpieczne, różnorodne i apetyczne. Co istotne z planów żywieniowych mogą korzystać nie tylko osoby zdrowe, ale także pacjenci z chorobami przewlekłymi.

Choć usługa jest darmowa, to jednak część osób podkreśla, że składniki diety są kosztowne. Ceny warzyw i owoców, zwłaszcza poza sezonem, sprawiają, że nie są one dostępne dla wszystkich konsumentów. Ograniczeniem są również wysokie ceny ryb, które także są ważnym elementem diety DASH.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze