Omijaj z daleka. Taka kawa to najgorsze, co możesz zrobić swojej trzustce
Kolejne badania dowodzą, że kawa to jeden z najzdrowszych napojów, jakimi możemy się raczyć. Można ją więc pić bez wyrzutów sumienia już od samego świtu. Jest jeden warunek – unikajmy pewnego połączenia.
1. Kawa z tym dodatkiem przestaje być zdrowa
O poranku, przed południem, gdy energia spada, po obiedzie i do deseru. Polacy uwielbiają pić kawę, jednak sondaże wskazują, że lubimy również dodatek mleka, napojów roślinnych czy śmietanki. Wielu z nas lubi też, gdy jest słodko – kawa z cukrem lub też popołudniowa mała czarna z kawałkiem domowego ciasta czy czekoladą. Niestety, takich dodatków wyjątkowo nie cierpi trzustka.
Kawa ma zaledwie dwie kalorie w 100 ml, czyli ok. czterech do sześciu kalorii w kubku. Jeśli jednak dosładzamy napój dwiema łyżeczkami cukru, wówczas może mieć ponad 40 kcal. Kolejne dziesięć kalorii na każde 100 ml trzeba doliczyć, jeśli dodajemy mleko odtłuszczone lub 20 kcal w przypadku mleka tłustego. Nietrudno sobie wyobrazić, że taka kawa może być bardzo kaloryczna.
Węglowodany obecne w takim napoju wywierają negatywny wpływ na gospodarkę cukrową organizmu. Niedługo po wypiciu filiżanki dochodzi do gwałtownego wyrzutu glukozy do krwi, co negatywnie odbija się na trzustce. Lepiej więc zrezygnować z cukru, zmniejszyć jego ilość lub zamienić go na zdrowszą alternatywę jak stewia, wybierać mleko odtłuszczone i nie dodawać go do kawy w nadmiernej ilości, a także pamiętać o odpowiednich nawykach.
Gwałtownemu pikowi glukozy można bowiem zapobiec. Wystarczy do kawy schrupać kilka migdałów bądź innych orzechów, zamienić ciasto na owsiane ciasteczka bez cukru za to z dużą ilością błonnika czy wreszcie sięgnąć po zielone warzywa. Dobrym pomysłem jest też nawet niewielka aktywność fizyczna po filiżance kawy.
2. Samo zdrowie. Chroni wątrobę, serce i mózg
Pamiętając o tych zasadach lub też decydując się na najzdrowszą wersję kawy – to jest bez żadnych dodatków – możemy w prosty sposób zadbać o zdrowie. Badania pokazują, że u osób, które pijają od trzech do czterech filiżanek kawy dziennie, ryzyko cukrzycy typu 2 spada nawet o jedną czwartą.
Inne badania nad kawą potwierdzają, że picie od dwóch do pięciu filiżanek każdego dnia może zmniejszać także ryzyko chorób serca , raka wątroby i endometrium czy choroby Parkinsona. Badanie opublikowane niedawno na łamach "Psychiatry Research" dowiodło również, że kawa ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, a osoby, które piją mniej niż dwie lub trzy filiżanki dziennie częściej zagrożone są depresją czy stanami lękowymi.
"Nasze odkrycia potwierdzają zalecenie, że umiarkowane spożycie kawy może stanowić część zdrowego stylu życia w celu zapobiegania depresji i stanom lękowym oraz radzenia sobie z nimi w populacji ogólnej" – podsumowują autorzy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl