Owoc nieznany Polakom. Wielu pomyli z kawiorem
Choć małe zielone granulki mogą kojarzyć się z kawiorem, to w rzeczywistości tak wygląda pewien owoc zaliczany do cytrusów. Niezwykły wygląd i orzeźwiający smak to nie są jedyne atuty pochodzącego z Australii caviar lime.
1. Wyjątkowy owoc z antypodów
Australijska limonka palcowa, kawior cytrusowy, caviar lime, a właściwie Microcitrus australasica. Podłużny owoc najczęściej w kolorze limonki i miąższu składającym się z zielonkawych granulek łączy w sobie smak grejpfruta, cytryny oraz oczywiście limonki.
Ten wciąż mało popularny w Polsce owoc rośnie w tropikalnych i subtropikalnych lasach zachodniej Australii. Uprawiany jest za to w północnych rejonach Ameryki, ale od momentu posadzenia na owoce niekiedy trzeba czekać nawet 17 lat.
Od wieków caviar lime był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie rdzennej ludności, Aborygenów, od niedawna z uwagi na delikatny smak i dekoracyjny wygląd doceniany jest również w nowoczesnej kuchni europejskiej. Drobne granulki wykorzystuje się do dekoracji dań, dodaje do koktajli i drinków, wykonuje na ich bazie marmolady, a nawet pikle. Suszona skórka owocu nadaje się do aromatyzowania dań wytrawnych, napojów i deserów.
Kawior cytrusowy ma jednak znacznie więcej walorów. Jest źródłem antyoksydantów i wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
2. Bomba antyoksydantów, wsparcie dla serca
Owoce limonki palcowej w 90 proc. składają się z wody, jednak w 100 g owocu znajdziemy również aż 29 miligramów witaminy C. To silny antyoksydant, który nie tylko wspiera odporność, ale przede wszystkim zwalcza wolne rodniki i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu może zapobiegać chorobom układu krążenia, a nawet zmniejszać ryzyko nowotworów. Witamina C odpowiada również za syntezę kolagenu.
Caviar lime w 100 g ma zaledwie 28 kcal i tylko dziewięć gramów węglowodanów. Szacuje się, że ich ilość jest w limonce palcowej o połowę niższa niż w pozostałych cytrusach. Przy tym limonka palcowa zawiera aż cztery gramy błonnika oraz stanowi źródło żelaza, potasu, witaminy A i witaminy E, kolejnych antyoksydantów. Może więc chronić przed rozwojem anemii z niedoboru żelaza oraz chorobami wzroku. Obecność potasu i witaminy C wpływa również na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia - potas obniża ciśnienie tętnicze krwi, witamina C natomiast poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl