Trwa ładowanie...

Limonka - charakterystyka, właściwości, picie wody z limonką

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
31.03.2021 14:58
Limonka (Citrus aurantifolia), nazywana również limetką to owoc cytrusowy z rodziny rutowatych.
Limonka (Citrus aurantifolia), nazywana również limetką to owoc cytrusowy z rodziny rutowatych. (Gettyimages)

Limonka (Citrus aurantifolia), nazywana również limetką to owoc cytrusowy z rodziny rutowatych, który zawiera w swoim składzie mnóstwo witamin i substancji odżywczych. Regularne picie wody z limonką nie tylko reguluje pracę wątroby, ale również działa odchudzająco. Co jeszcze warto wiedzieć na temat limetki?

spis treści

1. Co to jest limonka?

Limonka (Citrus aurantifolia) nazywana również limetką, limą lub limetą kwaśną to zielony owoc cytrusowy z rodziny rutowatych, który przywędrował do Europy z Azji Południowo-Wschodniej. Wszystko za sprawą Maurów, którzy w XIII wieku sprowadzili limonki do Hiszpanii. W obecnych czasach owoc ten uprawiany jest przede wszystkim w krajach tropikalnych i subtropikalnych (Argentyna, Brazylia, Meksyk, Egipt, Brazylia).

Zarówno w limonce, jak i w jej skórce znajdziemy cenne antyoksydanty (przeciwutleniacze) - związki, które usuwają z organizmu człowieka substancje toksyczne i wolne rodniki. Ponadto, antyoksydanty spowalniają procesy starzenia i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Zobacz film: "Sposoby mycia owoców i warzyw"

W składzie owocu znajdziemy węglowodany, błonnik, cukry, tłuszcze, białko, witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C, E, a także cenne minerały takie jak: potas, sód, wapń, miedź, żelazo, cynk, fosfor oraz magnez.

Zobacz także:

2. Limonka – działanie przeciwnowotworowe

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że owoce cytrusowe takie jak limonki mogą być korzystne w zapobieganiu lub zwalczaniu niektórych rodzajów raka. W składzie limetek znaleźć można bioflawonoidy, wykazujące właściwości antyoksydacyjne. Bioflawonoidy odpowiedzialne są za niszczenie wolnych rodników tlenowych. Zbyt duża ilość wolnych rodników w naszym organizmie może być przyczyną miażdżycy, nowotworów, a także przedwczesnego starzenia. Spożywanie limonek możemy traktować więc jako naturalną profilaktykę przeciwnowotworową.

Koniecznie przeczytaj

3. Lecznicze i prozdrowotne właściwości limonki

Limonka wykazują szereg właściwości leczniczych i prozdrowotnych. Owoce te:

  • wzmacniają naturalną odporność naszego organizmu,
  • dbają o równowagę kwasowo-zasadową,
  • przeciwdziałają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego (m.in. miażdżycy)
  • wykazują działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze,
  • mają działanie moczopędne i detoksykacyjne,
  • przeciwdziałają anemii, czyli niedokrwistości,
  • usprawniają pracę wątroby,
  • są pomocne w zwalczaniu bólu głowy,
  • łagodzą objawy nadpobudliwości i drażliwości,
  • przeciwdziałają rozwojowi reumatyzmu, osteoporozy, migreny,
  • wpływają pozytywnie na układ pokarmowy (zapobiegają biegunkom, zaparciom),
  • obniżają nadciśnienie tętnicze krwi,
  • zapobiegają mdłościom.

4. Limonka – zastosowanie w kosmetyce

Owoce cytrusowe znane są z dobroczynnego działania na skórę. Regularne stosowanie soku z limonki może przynieść naszej cerze wiele korzyści. Rozjaśniające i regenerujące właściwości limetek sprawiają, że znalazły one swoje zastosowanie w produktach kosmetycznych (m.in. kosmetyki oczyszczające, kosmetyki niwelujące przebarwienia skóry). Produkty, które zawierają w swoim składzie limonkę zmniejszają wydzielanie sebum, a także działają rozjaśniająco. Ponadto, niwelują ciemne cienie pod oczami i odżywiają cerę.

5. Odżywczy i zdrowy napój – woda z limonką

Dlaczego warto regularnie sięgać po napój na bazie wody i limonki? Odpowiedź jest bardzo prosta. Napój zapobiega zakwaszeniu organizmu, poprawia wygląd naszej cery, poprawia przemianę materii, a także oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn. Ponadto, woda z limonką usprawnia pracę przewodu pokarmowego, reguluje poziom glukozy, a także zapobiega przeziębieniom. Każdego dnia sięgnij po szklankę wody z dodatkiem soku z połowy limonki. Pamiętaj, aby wypijać napój na czczo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze