Mogą wydłużyć życie nawet o 5 lat. Tak działają na mózg i wątrobę
Dieta, która pomaga przeżyć długie lata, ciesząc się zdrowiem, wcale nie musi być skomplikowana. Czasami wystarczy sięgnąć po jeden produkt. Taki właśnie potencjał mogą mieć winogrona, które są korzystne zarówno dla mózgu, jak i dla wątroby.
1. Właściwości winogron
Zielone winogrona zawierają około 69 kalorii w 100 gramach, podczas gdy czerwone winogrona mają ich 67. Winorośl, z której pochodzą, jest jednym z najstarszych gatunków roślin uprawnych, obok zbóż. To roślina długowieczna, której wysokość może osiągnąć nawet 30 metrów.
Winogrona dostarczają cennych polifenoli, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Polifenole charakteryzuje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe.
Usuwają z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu. Występujący w dużych ilościach w winogronach i winach gronowych resweratrol wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną, działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.
2. Winogrona a zdrowie wątroby
Badacze stwierdzili, że winogrona są w stanie niwelować negatywne skutki diety zachodniej, bogatej w tłuszcze nasycone, która szkodzi zdrowiu.
Bogate w witaminy z grupy B, błonnik oraz potas, winogrona wspomagają funkcjonowanie mózgu, a także pomagają w regulacji ciśnienia i poziomu cholesterolu. Sprzyjają też układowi odpornościowemu i są pomocne w zwalczaniu stłuszczenia wątroby.
Ale to nie wszystko. Zgodnie z publikacjami w czasopiśmie "Foods", winogrona mogą przedłużać życie aż o pięć lat.
3. Winogrona a długowieczność
Przeprowadzono eksperyment na myszach, które podzielono na cztery grupy. Dwie z nich były na standardowej diecie syntetycznej bądź diecie bogatej w tłuszcze, podczas gdy dwie pozostałe otrzymały dodatkowo sproszkowany suplement z winogron (w ilości odpowiadającej małemu opakowaniu owoców).
Rezultaty eksperymentu pokazały, że winogrona poprawiały stan stłuszczenia wątroby u myszy, a także przy dodawaniu do diety bogatej w tłuszcze zwiększały poziom genów antyoksydacyjnych i opóźniały naturalną śmierć.
- Zmiana zaobserwowana w badaniu odpowiadałaby dodatkowym czterem do pięciu latom życia człowieka - zaznaczył prowadzący badanie prof. John Pezzuto.
4. Winogrona jako wsparcie dla mózgu
Dodatkowo badania wskazują na wsparcie, jakie winogrona mogą oferować mózgowi. Wykazały one korzystny wpływ na zachowanie i funkcje poznawcze u myszy żywionych dietą bogatą w tłuszcze, które bez suplementacji były uszkodzone.
"Wyniki te sugerują potencjał winogron do zapobiegania uszkodzeniom oksydacyjnym, indukowania metabolizmu kwasów tłuszczowych, łagodzenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby i zwiększania długowieczności, gdy są podawane razem z dietą wysokotłuszczową" – napisali autorzy badania.
Mimo pozytywnych wyników ograniczeniem badań jest fakt, iż przeprowadzono je wyłącznie na myszach. Konieczne są dalsze badania, by ustalić, w jaki sposób winogrona oddziałują na ludzi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl