Zielone pączki na raka. Pasują zarówno do śledzi, jak i do pizzy
Zielone, wielonasienne, mięsiste jagody w Chinach nazywane są dzikim arbuzem. Choć niewielkich rozmiarów, mają wielką moc, bo są pełne biologicznie aktywnych substancji chemicznych. Na katar, jako wsparcie dla mózgu, a nawet remedium na raka.
1. Kapary. Przysmak znany na całym świecie
Mowa o kaparach, a konkretnie o wysuszonych, zamkniętych pąkach kwiatowych kaparu ciernistego. Roślina z rodziny kaparowatych (Capparidaceae), to w rzeczywistości około 50 rodzajów i nawet 900 gatunków spokrewnionych z rodziną roślin kapustnych (Brassicaceae). O właściwościach tych ostatnich wiemy całkiem sporo - zawierają flawonoidy i glukozynolany, które słyną z właściwości antynowotworowych.
Pąki kaparów to nie lada przysmak znany świetnie już w niemal każdym zakątku świata. Do największych producentów należą Hiszpania i Turcja, gdzie wytwarza się 1000 i 4500 ton kaparów rocznie. Marynowane kapary mają charakterystyczny cierpki, słony i lekko kwaśny smak, który sprawia, że mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego dodają je do sałatek, przystawek, ale także dań obiadowych jak makarony i pizza.
Coraz popularniejsze są także w Polsce, można je kupić niemal w każdym dyskoncie, a polubilismy je tak bardzo, że z powodzeniem dodajemy także do typowo polskich dań. I słusznie, bo kapary to skarbnica zdrowia.
2. Na bóle reumatyczne, alzheimera i raka
W starożytnej Grecji kapary stosowane były w leczeniu bólów reumatycznych, przez wieki stosowano je także w celu łagodzenia wzdęć, bólu brzucha, a także na poprawę apetytu. Medycyna ludowa wykorzystywała kapary w łagodzeniu dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych jak katar, uważano również, że mogą rozrzedzać flegmę i ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny.
100 g małych zielonych pączków to zaledwie 23 kcal. Zawierają żelazo, potas, sód, witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz saponiny steroidowe. Są przede wszystkim jednak źródłem miedzi i witaminy K, to te dwa składniki występują w kaparach w największych ilościach. Znajdziemy w nich także kwercetynę, należącą do polifenoli, która charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, a także przeciwcukrzycowym i przeciwnowotworowym.
Jedno z badań przeprowadzone przez irańskich badaczy potwierdza, że kapary mogą zabijać komórki nowotworowe. Analiza ekstraktu z kaparów ujawniła, że to właśnie kwercetyna jest remedium na raka obecnym w małych pączkach. Badania wskazują, że kwercetyna może także być korzystna dla mózgu i chronić przed schorzeniami neurodegeneracyjnymi jak alzheimer.
Czy kapary mają jakieś wady? Niestety, nie każdy może się nimi zajadać, ponieważ z uwagi na sposób konserwacji są bogatym źródłem sodu. Dlatego niewskazane są w diecie osób chorujących na nadciśnienie, mogą również w dużych ilościach nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych, a także niekorzystnie wpływać na stężenie wapnia w organizmie, zwiększając ryzyko osteoporozy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl