Pij bez obaw. Chroni przed nadciśnieniem, cukrzycą i marskością wątroby
Nadciśnienie w Polsce dotyka co najmniej 10 mln osób. Można byłoby temu zapobiec, modyfikując czynniki ryzyka. Ograniczenie stresu, zdrowa dieta i ruch? Owszem, ale jest coś jeszcze. Cztery filiżanki kawy dziennie w sposób istotny mogą obniżać zarówno skurczowe jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.
1. Kawa obniża ciśnienie krwi
Dane NFZ wskazują, że ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi w Polsce zmaga się co najmniej dziesięć milionów osób - tyle w 2021 r. wykupiło leki stosowane w terapii nadciśnienia. W rzeczywistości chorych może być znacznie więcej, bo schorzenie latami może nie dawać żadnych objawów. Po cichu sieje spustoszenie w organizmie, prowadząc do niewydolności serca lub nerek, udaru mózgu czy zawału serca.
Profilaktyka opiera się m.in. na aktywności fizycznej, zdrowej, nieprzetworzonej diecie czy zrezygnowaniu z używek. Bynajmniej nie kawy. Mit mówiący o tym, że kawa jest sprawcą nadciśnienia, obalony został już dawno. Badania wskazują, że kofeina może w sposób krótkotrwały podnosić poziom ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie u osób, które kawę piją tylko sporadycznie. Regularne spożywanie kawy kształtuje tolerancję na działanie kofeiny, a jednocześnie może wręcz stanowić element profilaktyki chorób układu krążenia.
Metaanaliza oparta na grupie 1,3 mln osób, której wyniki ukazały się na łamach "Circulation", wskazuje, że już półtorej filiżanki kawy dziennie zmniejsza o 11 proc. ryzyko choroby wieńcowej. Inne badania sugerują, że trzy filiżanki napoju dziennie mogą również aż o 17 proc. zmniejszać ryzyko udaru mózgu.
- Kawa nie tylko nie podwyższa ciśnienia tętniczego, ale może u wielu osób zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny obawiać się skoków ciśnienia tętniczego po wypiciu kawy – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia.
2. Chroni przed cukrzycą, chorobami wątroby
Kawa może pomóc w pokonaniu zmęczenia, znużenia i senności, poprawiać koncentrację i pamięć w przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi. Jak wyjaśnia ekspert, nie ma to jednak związku z podniesieniem ciśnienia.
- Zawarta w kawie kofeina hamuje w mózgu, w mięśniach i w sercu działanie enzymu fosfodiesterazy, przez co komórki wymienionych narządów mają więcej energii i mogą przez pewien czas szybciej i efektywniej pracować. Powoduje to, że nasze myślenie, kojarzenie, koncentracja są lepsze i chętniej podejmujemy wyzwania dnia codziennego, w tym również rekreacyjną aktywność sportową - wyjaśnia ekspert.
Korzyści z picia kawy są znacznie szersze. Na łamach "Alimentary Pharmacology and Therapeutics" naukowcy dowiedli, że cztery filiżanki mogą redukować ryzyko marskości wątroby aż o 65 proc. Inne doniesienia sugerują, że mała czarna chroni przed cukrzycą typu 2, a nawet nowotworami.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl