Trwa ładowanie...

Pij podczas upału. Zdaniem lekarki to napój lepszy niż woda

Avatar placeholder
24.07.2024 09:56
Bogactwo elektrolitów. Pij zamiast wody
Bogactwo elektrolitów. Pij zamiast wody (Getty Images / Instagram)

Upały nie odpuszczają. W związku z tym lekarze nieodmiennie alarmują, by pamiętać, że wysoka temperatura i nasłonecznienie oraz odwodnienie organizmu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W jaki sposób zadbać o nawodnienie? Lekarka zdradza pewien patent.

spis treści

1. Nawadnia i gasi pragnienie lepiej niż woda

Dr Natasha Fernando, dyrektor medyczny Medichecks, wyjaśnia, że idealnym napojem na upalne dni jest mleko, które "może nawadniać lepiej niż woda". Atutem napoju są zawarte w nim tłuszcze, węglowodany i białko. Spowalniają opróżnianie żołądka, dzięki czemu mleko pozwala na utrzymanie nawodnienia organizmu przez dłuższy czas.

- Mleko zawiera również sód, który pozwala organizmowi dłużej zatrzymywać wodę, co sprzyja nawodnieniu organizmu - dodaje cytowana przez metro.co.uk dr Fernando.

Woda kokosowa i mleko są źródłem elektrolitów
Woda kokosowa i mleko są źródłem elektrolitów (Getty Images)
Zobacz film: "Zimna czy ciepła woda. Którą lepiej pić?"

Zdaniem ekspertki nie trzeba wcale sięgać po mleko krowie. Lekarka podkreśla, że "mleko sojowe również zawiera elektrolity, które wspomagają nawodnienie organizmu". Poza wodą i mlekiem o nawodnienie zadbać może też woda kokosowa. Płyn pozyskiwany z bielma jądrowego młodych owoców kokosa ma orzeźwiający skład i zawiera tak ważne w czasie upału sód, potas oraz magnez, a także wapń, żelazo czy fosfor. W 100 g znajduje się zaledwie19 kcal.

2. Sięgnij po gorącą herbatę. Szybko przyniesie ulgę

Mleko i roślinne alternatywy mleka czy woda kokosowa to niejedyne napoje, które latem świetnie nawodnią, a jednocześnie przyniosą orzeźwienie. Idealnym rozwiązaniem może być też szklanka gorącej herbaty.

- Gorący napój w pewien sposób oddziałuje na mechanizmy chłodzenia organizmu, w stopniu większym niż jego rzeczywiste działanie polegające na ogrzewaniu ciała – mówi cytowany przez npr.org Peter McNaughton, neurobiolog z Uniwersytetu Cambridge.

Wyjaśnia również, że z tego powodu w tych rejonach świata, gdzie zazwyczaj panują nieznośne temperatury, tak popularne są rozgrzewające przyprawy czy papryka chili. Podnoszą temperaturę ciała i przez to uruchamiają mechanizmy związane z termoregulacją. Dodanie pikanterii do codziennych dań jest dobry pomysłem w upalny dzień, ale pod jednym warunkiem: pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, które pomoże w odprowadzaniu potu ze skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze