Trwa ładowanie...

Pij przed lub po posiłku. Reguluje cukier, chroni przed rozwojem cukrzycy

Avatar placeholder
11.05.2024 12:49
Sok pomidorowy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi
Sok pomidorowy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi (Getty Images)

Przewlekle utrzymująca się hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Ta choroba jest już prawdziwą plagą, tymczasem kilka prostych zmian w codziennej rutynie może przed nią ochronić.

spis treści

1. Plaga cukrzyków. Zmniejsz ryzyko w kilku krokach

Utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi to sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła nam organizm. Bardzo często jest skutkiem niewłaściwych wyborów żywieniowych, braku ruchu czy nadwagi i otyłości. Na cukrzycę typu 2, która zyskała miano choroby cywilizacyjnej, choruje już trzy miliony Polaków, na całym świecie liczba chorych wynosi aż 285 milionów osób.

Na hiperglikemię może wskazywać nadmierne pragnienie, wielomocz, problemy z przesuszającą się skórą czy kłopoty ze wzrokiem. Według norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) poziom glukozy we krwi na czczo nie powinien przekraczać 99 mg/dl, a dwie godzin od spożycia posiłku - 140 mg/dl.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"

Jeśli badania wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, to czas, aby wcielić w życie pewne zmiany. Kluczowy jest ruch i dieta, ale cukier można zbić także za pomocą określonych napojów.

2. Zbijają cukier. Pij do woli

Nie ulega wątpliwościom, że najważniejszym płynem dla człowieka, który dodatkowo może także regulować glikemię, jest woda. Jedno z najnowszych badań, które ukazało się na łamach "Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews" dowodzi, że picie odpowiedniej ilości wody może nawet chronić przed cukrzycą, zmniejszając ryzyko rozwoju choroby o sześć procent.

Pod wpływem zwiększonej objętości krwi uwalniany jest bowiem aminokwas biorący udział w obniżaniu poziomu glukozy. Działanie przeciwcukrzycowe wody jest jeszcze silniejsze, jeśli zastąpimy nią napoje słodzone cukrem.

Co warto pić, by unormować poziom glukozy we krwi?
Co warto pić, by unormować poziom glukozy we krwi? (Pixabay)

Co jeszcze warto pić, by zapobiec wahaniom glukozy? Warto sięgać po:

  • czarną herbatę – bioaktywne związki obecne w herbacie hamują stan zapalny w organizmie i według badania opublikowanego w "Antioxidants" zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy bądź jej powikłań,
  • zieloną herbatę – metaanaliza 27 randomizowanych badań opublikowana w "Nutrition & Metabolism" wskazuje, że katechiny obecne w zielonej herbacie mogą blokować wchłanianie węglowodanów z posiłku do krwiobiegu, a tym samym zapobiegać pikom cukru we krwi,
  • kawę – fitochemikalia zawarte w kawie zgodnie z badaniami chronią wątrobę i trzustkę, zapobiegając stłuszczeniu narządów; dzięki temu trzustka zachowuje swoje kluczowe funkcje związane z wydzielaniem insuliny,
  • mleko – badanie z "Diabetes/Metabolism Research and Reviews" wskazuje, że białka mleka - kazeina spowalniają trawienie węglowodanów, a także poprawiają reakcję komórek na insulinę,
  • sok pomidorowy – jedno z badań w "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" wskazuje, że osoby, które przed śniadaniem bogatym w węglowodany wypiły ok. 200 ml soku pomidorowego, miały niższy poziom glukozy po posiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze