Pijesz taką wodę? Możesz sobie zaszkodzić
Wspomaga metabolizm i koncentrację, odtruwa, dodaje energii. Lekarze od lat przekonują, że to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wielu chorób w tym serca i nerek. Od szklanki wody warto zaczynać każdy dzień, ale jest pewien haczyk. Czego lepiej unikać?
1. Woda na początek dnia
Woda jest zbawienna dla zdrowia, a korzyści z jej regularnego picia odczuwa cały organizm. Dziennie powinniśmy wypijać ok. 1,5-2 litrów, a jej dobroczynne działanie będzie jeszcze lepsze, jeśli pierwszą szklankę lub dwie wypijemy na czczo.
Woda wspomaga metabolizm, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także odtruwa i zapobiega zaparciom. Bardzo korzystnie wpływa na pracę mózgu, co przekłada się m.in. na lepszą koncentrację. Pomaga uśmierzyć bóle głowy i mięśni, a także utrzymać zdrową, jędrną i promienną skórę.
To także istotny element profilaktyki wielu chorób m.in. serca i nerek oraz wsparcie dla układu odpornościowego.
2. Nie zostawiaj wody w szklance
Dlatego szklanka wody o poranku to świetny pomysł. Należy jednak pamiętać, żeby nie zostawiać jej na noc w szklance np. przy łóżku. Dlaczego? Ten pozornie niewinny nawyk, zamiast pomóc, może poważnie zaszkodzić. Naukowcy alarmują, że woda, która stała w szklance przez całą noc nie nadaje się do picia.
Ostrzegają przed tym m.in. naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Podkreślają, że z razem z taką wodą do organizmu trafiają zanieczyszczenia i drobnoustroje, których w domu nie brakuje. Dr Marc Leavey z Mercy Medical Center w Massachusetts zwraca uwagę, że taka woda jest też narażona na kontakt z owadami, które mogą przenosić różne choroby, a na jej powierzchni może osadzać się kurz.
Dlatego znacznie lepszym wyjściem, jeśli chcemy napić się wody tuż po przebudzeniu, przelanie wody do zamykanego dzbanka lub butelki.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl