Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Pikantne dania z brokułów chronią przed rakiem!

Avatar placeholder
07.07.2014 14:43
Pikantne dania z brokułów chronią przed rakiem!
Pikantne dania z brokułów chronią przed rakiem!

Dodatek pikantnych przypraw do potraw zawierających brokuły zwiększa ich aktywność przeciwnowotworową. Zawarty w pikantnych przyprawach enzym (myrozynaza) uwalnia z brokułów sulforafan, który wykazuje silne właściwości antyrakowe. Jak należy spożywać brokuły, by w optymalny sposób skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości?

1. Brokuły a nowotwory

Od dawna brokuły uznawane były za jedne z najzdrowszych warzyw. Zawierają wiele składników odżywczych, witaminę E, beta karoten oraz kwas foliowy. Ponadto są bogatym źródłem flawonoidów, które wykazują działanie prozdrowotne, w tym aktywność przeciwnowotworową. W wyniku działania zawartego w świeżych warzywach enzymu myrozynazy obecna w brokułach glukorafanina zostaje przekształcona w flawonoid sulforafan, który wykazuje najsilniejsze działanie przeciwnowotworowe. Jednakże gotowanie brokułów oraz innych warzyw powoduje stratę wielu cennych składników, w tym witamin i soli mineralnych. Wiele związków odżywczych jest ponadto wylewanych z wodą, w trakcie odcedzania. Pod wpływem gotowania, zawarty w brokułach enzym myrozynaza ulega inaktywacji, w wyniku czego brokuły w dużym stopniu tracą swoje prozdrowotne właściwości. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że dodatek pikantnych przypraw: musztardy, chrzanu i wasabi zwiększa stężenie w organizmie związków o działaniu przeciwnowotworowym, gdyż zawarty w nich enzym myrozynaza uwalnia substancje o silnych właściwościach antyrakowych. Wcześniejsze badania wykazały, że bakterie stanowiące naturalną mikroflorę jelit wykazują zdolność uwalniania sulforafanu z brokułów. Jednakże są to niewielkie ilości.

Naukowcy oraz dietetycy uważają, że spożywanie zaledwie 400 g brokułów w tygodniu skutecznie przeciwdziała występowaniu nowotworów. Należy jeść brokuły jak najczęściej, ponieważ sulforafan z organizmu jest po około dwóch godzinach wydalany wraz z moczem. Po tym czasie nie ma już korzystnych właściwości. Dlatego warto dodawać brokuły do zup, sałatek i surówek. Z kolei kiełki brokułów mogą stanowić świetny dodatek do kanapek, twarożku, a nawet pizzy.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Właściwości odżywcze brokułów

Spożywanie dużych ilości brokułów ma korzystne właściwości również ze względu na dużą zawartość w nich witamin i minerałów m.in.: sodu, potasu, wapnia, żelaza, fosforu, chloru, karotenu oraz witamin: B1, B2, C; kwasów: nikotynowego, pantotenowego i foliowego. Wiele badań wykazało, że spożywanie brokułów oraz kiełków brokułów wspomaga leczenie wrzodów żołądka oraz chroni przed nowotworami układu pokarmowego.

Bakteria bytująca w żołądku zwana Helicobacter pylori powoduje nadżerki wrzodowe na śluzówce żołądka. Badania naukowe dotyczące wpływu kiełków na chorobę wrzodową wykazały, że osoby jedzące kiełki brokułów wyzdrowiały po regularnym spożywaniu kiełków brokułów. Substancje aktywne zawarte w brokułach zabijają H. pyroli, który jest trudny do zniszczenia w układzie pokarmowym. Ponadto brokuły zapobiegają infekcjom Helicobacter i blokują jeden z czynników odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów żołądka. Z kolei naukowcy z uniwersytetu w Harvardzie wykazali, że pijąc dużo wody oraz codziennie jedząc brokuły, kapustę oraz kiełki brokułów, zmniejszamy ryzyko wystąpienia raka pęcherza. Brokuły redukują również ryzyko wystąpienia raka prostaty. Okazało się, że osoby spożywające brokuły w ciągu dnia mają zmniejszone ryzyko wystąpienia raka prostaty do 41%, w porównaniu do ludzi, którzy zjedli mniej niż jeden posiłek z tych roślin w tygodniu.

Spożywanie brokułów zapobiega rakowi piersi. Zwiększają one apoptozę komórek nowotworowych i chronią przed nadmiernym rozrostem guza. Ponadto osoby palące papierosy, które jedzą duże ilości warzyw są mniej narażone na zachorowanie, w porównaniu do osób rzadko sięgających po produkty roślinne. Regularne spożywanie kiełków brokułów zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory płuc o 36%. Niestety, pomimo korzystnych właściwości brokułów, połowa ludności nie jest w stanie z nich korzystać, gdyż ich nie spożywa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze