Trwa ładowanie...

Piwa smakowe i drinki pod lupą Inspekcji. Są wątpliwości

Smakowe piwa i gotowe drinki pod lupą. To wykryła inspekcja
Smakowe piwa i gotowe drinki pod lupą. To wykryła inspekcja (Getty Images)

Smakowe piwa i gotowe drinki pod lupą inspektorów IJHARS. Wyniki kontroli pokazują, że na etykiecie często pojawiają się nieprawidłowe informacje. Największym problem są błędne oznaczenia w zakresie zawartości alkoholu.

spis treści

1. Słodkie napoje alkoholowe pod lupą inspekcji

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w trzecim kwartale 2023 r. przeprowadziła wyrywkowe kontrole piw smakowych i gotowych drinków z alkoholem. Łącznie zweryfikowano napoje 22 producentów i 66 sklepów. Ocena w zakresie parametrów fizykochemicznych objęła łącznie 99 partii, z czego w co dziesiątej stwierdzono nieprawidłowości.

Wyniki kontroli pokazują, że opis na etykiecie produktu nie zawsze jest pełny. Największe kontrowersje budzą błędy dotyczące oceny parametrów fizykochemicznych. Stwierdzono zarówno zaniżone, jak i zawyżone dane dotyczące zawartości alkoholu względem informacji na opakowaniu oraz zaniżoną lub zawyżoną zawartość ekstraktu brzeczki w oznakowaniu.

Zobacz film: "Wszystko, czego nie wiesz o piwie"
Kontrola IJHARS wykazała, że dane dotyczące zawartości alkoholu w niektórych napojach mogą być niedokładne
Kontrola IJHARS wykazała, że dane dotyczące zawartości alkoholu w niektórych napojach mogą być niedokładne (Adobe Stock)

- Na przykład w napoju alkoholowym gazowanym o smaku gruszkowym z wódką zadeklarowano zawartość alkoholu etylowego na poziomie 4,4 proc., a badania wykazały, że było to zaledwie 3,8 proc. - wskazuje Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, cytowany przez Radio Zet.

- Zdarzyło się też, że zawartość alkoholu była zawyżona, np. w piwie smakowym aromatyzowanym podano zawartość alkoholu na poziomie 5,4 proc., a w rzeczywistości było to 6,4 proc. - dodaje.

2. Błędy w opakowaniach produktów

Podczas kontroli nie wykryto nieprawidłowości w zakresie smaku czy zapachu piw smakowych i drinków alkoholowych oraz warunków ich przechowywania.

Pozostałe wykryte przez kontrolerów uchybienia dotyczyły nieprawidłowego oznakowania napojów. Na 187 sprawdzanych partii pod tym względem, w 31 inspektorzy wykryli błędy. Chodzi m.in. o:

  • nieprawidłowe oznakowanie w zakresie zawartości alkoholu;
  • rozbieżność w tłumaczeniu nazwy z angielskiego na polski;
  • użycie na etykiecie grafiki, która wprowadzała w błąd konsumenta;
  • brak określenia procentowej zawartości składnika podkreślonego w nazwie;
  • umieszczenie na etykietach niezgodnego z prawdą wykazu składników lub podania ich w niewłaściwej kolejności;
  • niewłaściwie przedstawione na etykiecie informacje o wartości odżywczej, warunkach przechowywania i dacie minimalnej trwałości;
  • brak nazwy zwyczajowej "piwo";
  • brak pełnych danych producenta.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektorzy IJHARS nałożyli kary pieniężne na sześć podmiotów i wydali cztery decyzje zakazujące wprowadzania produktu do obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze