Etanol (alkohol etylowy) - rodzaje, zastosowanie, wpływ na organizm
Etanol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Przyjęty nawet w niewielkiej dawce oddziałuje na organizm, zauważalne staje się pobudzenie, rozszerzenie źrenic czy poprawa nastroju. Co warto wiedzieć o etanolu?
1. Co to jest etanol?
Etanol (alkohol etylowy C2H5OH) to związek chemiczny z grupy alkoholi. Występuje w formie bezbarwnego płynu o charakterystycznym zapachu i ostrym, piekącym smaku. Pali się niebieskawym płomieniem.
2. Rodzaje etanolu
Etanol spożywczy jest otrzymywany w wyniku fermentacji naturalnych produktów, na przykład pszenicy, żyta czy kukurudzy. Jest wykorzystywany do produkcji wódki, nalewek, aromatów do ciast i innych trunków wysokoprocentowych.
Etanol przemysłowy nie nadaje się do spożycia, w postaci nieoczyszczonej znajduje zastosowanie podczas wytwarzania klejów, farb, paliwa, rozpuszczalników czy tworzyw sztucznych.
Etanol farmaceutyczny można znaleźć w wielu preparatach, między innymi do leczenia problemów skórnych czy zatruć pokarmowych. Jest też popularnym środkiem dezynfekującym i odkażającym.
Bioetanol powstaje z biomasy i może zastąpić benzynę. Emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i jest przyjazny dla środowiska.
3. Zastosowanie etanolu
Etanol to produkt o wszechstronnym użyciu, jego niektóre zastosowania to:
- produkcja napojów alkoholowych,
- produkcja aromatów piekarnicznych,
- konserwacja wyrobów piekarnicznych,
- produkcja produktów lecznicznych,
- produkcja odświeżaczy powietrza,
- wytwarzanie produktów gospodarstwa domowego,
- produkcja płynów do spryskiwaczy,
- produkcja perfum,
- przemysł budowlany,
- paliwo,
- przemysł drukarski,
- produkcja rozpuszczalników i farb.
Zobacz także:
4. Wpływ etanolu na organizm
Etanol jest uznawany za jedną z najczęściej przyjmowanych substancji psychoaktywnych. Wchłania się z przewodu pokarmowego i w ciągu 5-10 minut dociera do krwi. Alkohol etylowy wykazuje działanie narkotyczne i jest traktowany jako jeden z depresantów.
Na każdego człowieka może mieć inny wpływ. 30-35 ml etanolu, czyli dwa kieliszki wódki lub pół litra piwa wywołuje:
- poprawa nastroju,
- pobudzenie,
- wzrost pewności siebie,
- rozszerzenie źrenic,
- przyspieszenie bicia serca,
- odprężenie.
Alkohol w większych dawkach skutkuje problemami z równowagą, utratą sprawności ruchowej i gwałtownymi zmianami nastroju. Może wywoływać również kłopoty z pamięcią, zaburzenia widzenia, problemy z mową, a nawet utratę świadomości.
Regularne spożywanie etanolu prowadzi do silnego uzależnienia, które w przypadku odstawienia alkoholu wywołuje szereg dolegliwości, należących do zespołu abstynencyjnego.
5. Jak odróżnić metanol od etanolu?
Alkohol metylowy jest bardzo podobny do etanolu. Picie metanolu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dawka 8-10 gramów prowadzi do ślepoty, a 12-20 gramów może spowodować śmierć. Niestety w domowych warunków nie da się rozróżnić etanolu od metanolu.