Piwo bezalkoholowe - produkcja, wpływ na zdrowie, jazdę samochodem i ciażę
Piwo bezalkoholowe to piwo z zerową lub bardzo niską zawartością alkoholu. Napój ten ma niemalże identyczny smak i aromat, jak jego alkoholowy odpowiednik. Piwo bezalkoholowe cieszy się dużą popularnością wśród kierowców, kobiet w ciąży i w okresie laktacji, a także wśród osób, które ze względu na problemy zdrowotne nie powinny spożywać alkoholu. Co warto wiedzieć o piwie bezalkoholowym?
1. Co to jest piwo bezalkoholowe?
Piwo bezalkoholowe to rodzaj piwa z zawartością alkoholu poniżej 0,5% całkowitej objętości. Napój jest produkowany w sposób tradycyjny, ale w pewnym momencie fermentacja zostaje przerwana, by powstrzymać wytworzenie etanolu.
Z tego względu piwo bezalkoholowe ma niemalże identyczny smak i aromat, co jego alkoholowy odpowiednik. Dodatkowo ma zdecydowanie mniejszą ilość kalorii, a także stanowi źródło wielu witamin i mikroelementów.
Istnieją dwa rodzaje piw bezalkoholowych, pierwszy zupełnie nie zawiera alkoholu, jest oznaczany niebieskim kolorem i napisem 0,0%. Do drugiej grupy należą napoje, w których stężenie alkoholu nie przekracza 0,5%. Niestety pomimo śladowych ilości etanolu są błędnie oznaczane jako piwa pozbawione alkoholu.
2. Produkcja piwa bezalkoholowego
Produkcja piwa bezalkoholowego jest bardzo zbliżona do procesu, umożliwiającego wytworzenie alkoholowych odpowiedników. W składzie obu napojów znajduje się woda, chmiel, drożdże, ziarna jęczmienia lub pszenicy.
Piwo waży się w sposób tradycyjny i w pewnym momencie przerywa się proces fermentacji, tuż przed powstaniem alkoholu. Drugim sposobem jest dealkoholizacja napoju za pomocą próźniowej ekstrakcji.
Płyn ulega podgrzaniu, a alkohol odparowaniu. Ostatnim etapem jest przefiltrowanie piwa z białek i drożdży, by napój nie ulegał matowieniu.
3. Piwo bezalkoholowe a zdrowie
Piwo bezalkoholowe okazuje się być zdecydowanie lepszym wyborem niż to, zawierające alkohol. Przede wszystkim jest mniej kaloryczne, bez utraty smaku i aromatu.
Dodatkowo zaspokaja nawet 10% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, moczowego i mózgu, ułatwia trawienie, a także skutecznie nawadnia organizm.
Dostarcza organizmowi zbliżone ilości sodu, potasu i magnezu co napoje przeznaczone dla sportowców. W składzie obecne są również polifenole o właściwościach przeciwzapalnych i antynowotworowych.
Substancje te odpowiadają również za redukowanie objawów menopauzy. Co ważne, piwo bezalkoholowe nie ma wpływu na powstawanie nałogu, a także nie pogarsza stanu wątroby i nerek.
Warto jednak wybierać napoje pozbawione cukru, konserwantów i chemicznych dodatków. A także mieć na uwadze, że nawet piwo bezalkoholowe ma wysoki indeks glikemiczny, wynoszący 90-110.
Niezalecane są także piwa smakowe, ponieważ zawierają szereg substancji słodzących, które podnoszą kaloryczność, a także negatywnie wpływają na sylwetkę i organizm.
Przeciwwskazania do spożywania piwa bezalkoholowego to:
- insulinooporność,
- cukrzyca,
- hipoglikemia reaktywna,
- wysoki poziom prolaktyny.
4. Piwo bezalkoholowe a jazda samochodem
Jazda samochodem po wypiciu piwa bezalkoholowego jest zgodna z prawem, warunkiem jest spożycie napoju oznaczonego etykietą 0,0%. Szczególną ostrożność należy zachować po spożyciu piwa, zawierającego do 0,5% alkoholu.
Po opróżnieniu kilku butelek nie zaleca się wsiadania za kierownicę, ponieważ alkohol będzie możliwy do wykrycia za pomocą alkomatu lub badania z krwi.
Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że piwo bezalkoholowe w większej ilości zmniejszy czujność i wpłynie negatywnie na bezpieczne prowadzenie pojazdu.
5. Piwo bezalkoholowe w ciąży
Alkohol wykazuje niebezpieczne działanie na rozwijający się płód, nawet jedno piwo może wywołać alkoholowy zespół płodowy (FAS). Kobieta w ciąży może od czasu do czasu wypić piwo, pod warunkiem, że producent deklaruje, że nie znajduje się w nim nawet odrobina alkoholu.
Koniecznym warunkiem jest etykieta 0,0% i ponowne potwierdzenie braku zawartości alkoholu na etykiecie z tyłu butelki. W czasie laktacji spożywanie piwa bezalkoholowego ma korzystny wpływ na ilość pokarmu, ze względu na polisacharydy słodu jęczmiennego.