Trwa ładowanie...

Polacy po nim depczą. Myślą, że to zwykły chwast

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 25.04.2024 12:22
Znajdziesz go w zaroślach, ale nie jest zwykłym chwastem. Warto docenić właściwości ziela
Znajdziesz go w zaroślach, ale nie jest zwykłym chwastem. Warto docenić właściwości ziela (Getty Images)

Czosnaczek pospolity, choć przez wielu uważany za chwast, od wieków był wykorzystywany w medycynie i kuchni. Ziele ma właściwości antyseptyczne, rozkurczowe, bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze i moczopędne. Na jakie dolegliwości sprawdzi się roślina i jak można ją wykorzystać?

spis treści

1. Nie taki zwyczajny chwast

Czosnaczek pospolity reprezentuje rodzinę kapustowatych i zazwyczaj występuje na skraju lasów liściastych oraz przydrożach. Mimo że wielu Polaków uważa go za chwast, warto zauważyć, że czosnaczek jest zielem, które jest w pełni jadalne i posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.

Liście czosnaczka pospolitego mają zielone ubarwienie i charakterystyczny, sercowaty kształt. Niektóre z nich są mniej lub bardziej ząbkowane. Mają aromat czosnku, stąd też pochodzi jego nazwa, która nawiązuje do intensywnie pachnącego przedstawiciela rodziny amarylkowatych.

Zobacz film: "Właściwości tymianku"

Smak liści przypomina natomiast rukolę. Młode listki, które pojawiają się w okresie pierwiośnia, charakteryzują się szczególnie intensywnym smakiem. Najlepszym czasem na zbieranie liści czosnaczka pospolitego jest wczesna wiosna, czyli na przełomie połowy kwietnia do drugiej połowy maja.

Czosnaczek pospolity, podobnie jak czosnek, zawiera wiele związków o potencjalnych właściwościach zdrowotnych. Wśród nich można znaleźć:

  • witaminy i składniki mineralne, w tym witamina C, B6 i mangan,
  • flawonoidy, takie jak kwercetyna oraz kemferol, o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym,
  • fitosterole, które pomagają obniżyć wysokie stężenie cholesterolu w organizmie,
  • związki siarkowe, w tym alliinę i allicynę, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

2. Wykorzystnie czosnaczka

Czosnaczek jako roślina prozdrowotna nie tylko pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, ale również wzmacnia działanie układu immunologicznego.

Ziele poprawia funkcjonowanie układu trawiennego, wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze. Jest również wykorzystywany w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czosnaczek pospolity jest rośliną, którą można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Z tej rośliny można przygotować między innymi sałatkę. Starte liście czosnaczka pospolitego można wymieszać z pomidorami, ogórkami, rukolą i fetą, a następnie dodać oliwę, sok z cytryny, miód lub musztardę.

Z rośliny przygotujemy też pesto, potrzebne będą listki czosnaczka pospolitego, orzechy nerkowca, laskowe lub migdały, oliwa z oliwek, sól i pieprz. Wszystkie składniki trzeba zmiksować na gładką pastę. Przyrządzoną masę warto dodać do kanapek czy makaronu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze