Tajna broń Japończyków na raka. Obniża cholesterol, wspiera wątrobę
Należy do rodziny kapustowatych, choć kapusty na myśl nie przywodzi. Jego właściwości szczególnie cenią Japończycy, a Polacy właśnie z kuchnią azjatycką kojarzą ten korzeń. Badania wskazują, że może obniżać cholesterol i wspierać wątrobę, ale też działa antynowotworowo.
1. Wasabi. Korzeń mocy
Wasabi, zwane także chrzanem japońskim, to wieloletnia roślina należąca do kapustowatych. Naturalnie porasta okolice górskich, lodowatych potoków, a uprawiana jest m.in. w Japonii, Korei czy w Nowej Zelandii. W Kraju Kwitnącej Wiśni podaje się piwo z dodatkiem wasabi, słone przysmaki, a nawet lody o smaku chrzanu japońskiego.
Pierwsze wzmianki o tym niezwykłym korzeniu pochodzą z Japonii z 794 r. Już wtedy ostre wasabi zasłynęło jako lecznicza roślina o mocy porównywalnej do żeń-szenia. Wierzono, że wasabi może być naturalną odtrutką na mięso ryb i owoców morza. Te są w Japonii często jadane na surowo, choćby pod postacią sushi, niestety właśnie z tego powodu mogą być szczególnie zdradliwe.
Dziś wiemy, że zawarte w wasabi związki wykazują działanie bakteriobójcze w konfrontacji m.in. z E. coli i Staphylococcus aureus. Ale nie tylko jego właściwości antybakteryjne i grzybobójcze są godne uwagi.
2. Naturalna broń na raka
Wasabi to źródło witaminy A oraz C, a także witamin z grupy B. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, ale również antyrakotwórcze. To zasługa izotiocyjanin, związków, które odpowiadają za charakterystyczny smak wasabi i mogą hamować rozwój komórek nowotworowych m.in. raka jelita grubego czy piersi.
Jeden z nich - 6-MITC - okazał się inhibitorem wzrostu komórek nowotworowych. Naukowcy na łamach "European Journal of Medicinal Chemistry" wskazują, że 6-MITC może również aktywować proces apoptozy, czyli śmierci komórek raka płuc. Wraz z innymi izotiocyjaninami może również blokować metastazę odpowiedzialną za rozprzestrzenianie się raka do innych narządów.
Poza tym niektóre badania sugerują, że związki biologicznie aktywne, które kryje w sobie chrzan z Japonii, mogą zmniejszać ryzyko osteoporozy, a także łagodzić ból stawów. Dodany do potraw korzeń zmniejsza również ryzyko wzdęć i usprawnia pracę jelit.
Jedno z badań, którego wyniki ukazały się w "Evidence-based Complementary and Alternative Medicine", dowiodło również, że u szczurów z wysokim cholesterolem włączenie wyciągów z wasabi poprawiło wyniki lipidogramu, a także wpłynęło pozytywnie na parametry wątrobowe.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl