Polędwica - wieprzowa, wołowa, kalorie, przepis na polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym
Polędwica jest rodzajem mięsa z podłużnych mięśni grzbietu zwierzęcia. Szeroko wykorzystywana jest ona w przemyśle spożywczym. Obok polędwicy wieprzowej i polędwicy wołowej, wysokim zainteresowaniem konsumentów cieszy się polędwica z dorsza i łososia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rodzaju mięsa? Jak przyrządzić polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym?
1. Polędwica wieprzowa
Polędwica wieprzowa jest długim, a zarazem wąskim mięśniem występującym w obrębie grzbietu zwierzęcia. Zaliczana jest do najbardziej cennych gatunków mięsa wieprzowego. Charakteryzuje się bardzo uniwersalnym zastosowaniem. W tym smacznym i sycącym mięsie czerwonym występuje bardzo niewielka ilość węglowodanów i spora dawka białka. Oznacza to, że polędwica wieprzowa może być składnikiem diety odchudzającej, diety sportowców lub jadłospisu osób, które są na co dzień aktywne fizycznie.
1.1. Ile kalorii zawiera polędwica wieprzowa?
100 gramów polędwicy wieprzowej zawiera około 150 kalorii. W takiej porcji znajdziemy również 1 gram węglowodanów, 3 gramy tłuszczu, a także 24 gramy białka. Mięso to nie zawiera dużych ilości cholesterolu.
1.2. Przepis na polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym
Polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym to potrawa smaczna, sycąca i prosta w przygotowaniu. Do ich przyrządzenia potrzebujemy następujących składników:
- 300 gramów kurek
- 350/ 400 gramów polędwiczki wieprzowej
- 2 łyżek masła klarowanego
- pół cebuli
- 50 mililitrów wytrawnego, białego wina
- 170 mililitrów trzydziestoprocentowej śmietanki
- szczypty kurkumy
- 1 łyżki posiekanego kopru włoskiego.
Oczyść, umyj pod bieżącą wodą, a następnie osusz grzybki. Rozpuść na patelni jedną łyżkę masła i podsmaż pokrojoną wcześniej cebulę w taki sposób, by warzywo się zeszkliło. Po wykonaniu tej czynności dodaj kurki. Zwiększ moc palnika i podsmażaj kurki przez kolejne dwie minuty. W kolejnym kroku dodaj do grzybków i cebuli śmietankę trzydziestoprocentową, zagotuj. Dodaj kolejne składniki: posiekany koper włoski oraz kurkumę. Umyj polędwiczkę wieprzową, osusz ją przy użyciu ręcznika papierowego. Pokrój mięso w plastry (szerokość jednego kawałka nie powinna przekraczać 1,5-2 cm).
Rozgrzej drugą patelnię, dodaj jedną łyżkę masła klarowanego. Gdy patelnia będzie rozgrzana, wrzuć do niej pokrojone wcześniej polędwiczki.
Smaż mięso przez dwie minuty z każdej strony. Gdy będzie ono już gotowe, przełóż je do sosu kurkowego. Gotuj przez kolejne dwie minuty.
2. Polędwica wołowa
Polędwica wołowa jest częścią tylnej ćwierćtuszy wołowej. Stanowi ona bazowy składnik przystawek, zup, dań obiadowych czy przekąsek. Najpopularniejszą potrawą przyrządzaną na bazie polędwiczki wołowej jest stek. Przed przygotowaniem tego dania nie warto jednak mięsa wołowego solić, w przeciwnym razie może wyjść ono gumowate lub twarde. Nie zalecane jest również doprawianie tego produktu żywnościowego przyprawami ziołowymi.
To niezwykle delikatne mięso może być przygotowywane w różnoraki sposób. W lokalach gastronomicznych możemy zamówić polędwiczkę upieczoną w piekarniku, usmażoną lub uduszoną w zalewie.
2.1. Ile kalorii ma polędwica wołowa?
W 100 gramach polędwicy wołowej występuje 117 kalorii, 3,5 grama tłuszczu, 20 gramów białka. Ten rodzaj mięsa nie zawiera w swoim składzie żadnych węglowodanów.