Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy zbadali 10 rodzajów orzechów. Te są najzdrowsze

 Katarzyna Prus
26.10.2022 10:26
Orzechy brazylijskie zawierają najwięcej magnezu
Orzechy brazylijskie zawierają najwięcej magnezu (Getty Images)

Orzechy słyną ze swoich zdrowotnych właściwości, które kochają serce, mózg, a także skóra. Są źródłem nienascyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Mają też wiele cennych składników mineralnych, ale nie wszystkie można jeść bez ograniczeń. Ze względu na wysoką zawartość selenu zaleca się spożywanie tylko 3-4 orzechów brazylijskich dziennie.

spis treści

1. Bomba cennych minerałów

Odpowiedź znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zbadali dziesięć rodzajów orzechów pod kątem zawartości wapnia, potasu, magnezu, selenu i cynku.

Migdały jako jedyne z orzechów są źródłem wapnia
Migdały jako jedyne z orzechów są źródłem wapnia (Getty Images)

Autorzy badania zaznaczają, że orzechy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i składników mineralnych. Ich regularne spożywanie ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy.

Zobacz film: "Dlaczego powinniśmy namaczać orzechy przed jedzeniem?"

Co konkretnie odkryli naukowcy? Wyniki badań, ktore zostały opublikowane w czasopiśmie "Foods" wykazały, że wszystkie rodzaje orzechów są źródłem magnezu. Różnią się natomiast zawartością innych składników mineralnych. Osiem rodzajów może być uznanych za źródło potasu, sześć - cynku, ale już tylko cztery - selenu. Najbardziej zaskakujące odkrycie dotyczy wapnia - jego źródłem są tylko migdały.

Najwięcej potasu jest w pistacjach (15730,5 mg/kg), a magnezu i selenu w orzechach brazylijskich (10 509,2 mg/kg i 4348,7 μg/kg). Z kolei orzeszki piniowe biją na głowę resztę pod względem zawartości cynku (72,4 mg/kg).

2. Toksyczne pierwiastki w orzechach

Naukowcy z UM w Białymstoku badali także bezpieczeństwo spożywania orzechów pod względem zawartości pierwiastków toksycznych. Wyniki zostały opublikowane w czaspiśmie "Nutrients".

Stwierdzili obecność arsenu, kadmu, rtęci, a nawet przekroczeń maksymalnej dopuszczalnej zawartości ołowiu w niektórych próbach różnych rodzajów orzechów. Wykazali jednak, że spożywanie standardowej porcji orzechów nie stwarza ryzyka zdrowotnego.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania orzechów przewyższają potencjalne zagrożenie z powodu obecności badanych zanieczyszczeń. Zalecana porcja orzechów to około 35-40 gramów dziennie (tzw. "garść"), z wyjątkiem orzechów brazylijskich – ze względu na wysoką zawartość selenu zaleca się spożywanie 3-4 orzechów dziennie, ponieważ nadmiar selenu może wywoływać efekty toksyczne.

Katarzyna Prus, dzienniarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze