Trwa ładowanie...

Polska "zalana tanim piwem". Wiadomo, ile litrów wypija przeciętny Polak

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
26.05.2022 21:19
Ile piwa piją Polacy?
Ile piwa piją Polacy? (EastNews)

Przeprowadzone badania pokazują, że średnia spożycia alkoholu w Polsce przewyższa średnią europejską. Polacy najchętniej sięgają po popularny, chmielowy napój – piwo. Średnio każdy Polak wypija w ciągu roku... aż 97 litrów piwa! A to nie koniec zatrważających statystyk.

spis treści

1. Wyniki badań raportu "Polska zalana piwem" Instytutu Jagiellońskiego

Wyniki badań Instytutu Jagiellońskiego wskazują na to, że z roku na rok wzrasta ilość wypijanego alkoholu w naszym kraju. Każdego dnia nieco ponad dwadzieścia milionów Polaków spożywa jedną puszkę alkoholowego napoju chmielowego lub jedną butelkę piwa.

Wedle danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia i Banku Światowego w 2016 r. wskaźnik spożycia czystego alkoholu etylowego (etanolu) na jedną osobę powyżej 15. roku życia w naszym kraju wynosił 11,6 l.

W roku 2018 wskaźnik spożycia czystego alkoholu etylowego wyniósł 11,7 l.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Z kolei w roku 2019 był jeszcze wyższy. Wynosił aż 11,89 l.

2. Jaki rodzaj alkoholu Polacy wybierają najczęściej?

Najchętniej wybieranym przez Polaków napojem alkoholowym jest piwo. Wyniki badań pokazują jasno, że osoby zamieszkujące nasz kraj najczęściej sięgają po tanie, wysokoprocentowe piwa słabej jakości.

Alkoholowy napój, przyrządzany na bazie chmielu odpowiada za dostarczenie do organizmu statystycznego Polaka 5,34 l czystego alkoholu, tj. 54,6 proc. wypijanego alkoholu etylowego.

"W Unii Europejskiej więcej piwa spożywają jedynie w Niemczech, Czechach i Belgii, a więc w krajach o głęboko zakorzenionej tradycji piwnej. Należy również zauważyć, że w krajach tych piwo ma mniejszą zawartość alkoholu od najpopularniejszych marek w Polsce" – biją na alarm autorzy raportu "Polska zalana piwem".

3. Ile pieniędzy wydają na alkohol mieszkańcy Polski?

W 2020 roku łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła 39,26 mld złotych. Na samo piwo nasi rodacy wydali aż 17,96 mld złotych, na wódkę przeznaczyli zaś 13,35 mld złotych.

W 2019 roku Polacy przeznaczyli aż 36,7 mld złotych na zakup napojów wysokoprocentowych. Sporo pieniędzy przeznaczyli również na inne używki: papierosy. Kwota, którą wydali na wyroby tytoniowe wyniosła 66,3 mld złotych.

4. Negatywne skutki picia alkoholu

Jakie są skutki nadużywania alkoholu? Lekarze nie mają wątpliwości, że zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych może doprowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych.

Skutkiem nadużywania wódki lub piwa może być również stłuszczenie bądź marskość wątroby. U znacznej części osób, które regularnie spożywają napoje alkoholowe, występuje zanik zahamowań społecznych. W wyniku tej sytuacji może dochodzić do kłótni rodzinnych, konfliktów z przyjaciółmi.

Nadużywanie alkoholu może również skutkować utratą pracy. Codzienne picie piwa może nie tylko doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej, ale również do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń mięśnia sercowego. Negatywne skutki picia alkoholu to także: zawał serca, udar mózgu, otępienie, nadciśnienie tętnicze krwi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze