Pomoże na jelita i przeziębienie. Ale na jedno uważaj
Ziele angielskie to jedna z popularnych przypraw polskiej kuchni. Jest dodawana do mięs, sosów i zup. Niewiele osób wie, że ma długą listę prozdrowotnych właściwości, pomaga m.in. w problemach trawiennych oraz łagodzi dolegliwości menstruacyjne.
1. Ziele angielskie
Ziele angielskie to niedojrzałe owoce korzennika lekarskiego, znanego też jako drzewo pimentowe. Przyprawa pochodzi z Ameryki Środkowej, do Europy dotarła w XVI w. dzięki Hiszpanom, ale popularność zaczęła zyskiwać dopiero sto lat później m.in. ze względu na naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
Przyprawa znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetykach. Aromatyczne olejki pozyskiwanie z ziaren są składnikiem perfum oraz kosmetyków m.in. stosowanych przy problemach skórnych.
Ziele angielskie jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz witamin A i C, dostarcza też selenu, manganu, miedzi, cynku, sodu, potasu, magnezu i żelaza.
2. Właściwości lecznicze ziela angielskiego
Swoje właściwości bakteriobójcze i znieczulające przyprawa zawdzięcza przede wszystkim zawartości eugenolu. To organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który jest pozyskiwany z roślin, w najwyższym stężeniu występuje w goździkach, ale poza zielem angielskim można go znaleźć również w gałce muszkatołowej, cynamonie, liściach laurowych czy bazylii.
Eugenol znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii, jest używany np. do odkażania kanałów korzeniowych, przyspiesza proces gojenia się miejsc objętych stanem zapalnym. Ssanie ziaren ziela angielskiego pomaga też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Ziele angielskie było wykorzystywane w medycynie naturalnej do mikstur o działaniu rozkurczającym i przeciwbólowym stosowanych m.in. przy problemach trawiennych oraz bólach menstruacyjnych.
3. Sposób na wzmocnienie w sezonie infekcji
Ziele angielskie to przyprawa, którą warto częściej dodawać do potraw w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest bardziej podatny na różnego typu infekcje. Przyprawa ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Jednym ze sposobów na wzmocnienie organizmu w trakcie infekcji jest syrop przygotowany z rozdrobnionego ziela, w połączeniu z wodą i cukrem lub dodanie kilku ziaren do rozgrzewającej herbaty. Roślina łagodzi ból gardła i zmniejsza katar.
Oczywiście to tylko jeden ze sposób na naturalne wzmocnienie organizmu, który może być pomocny, ale nie zastąpi tradycyjnego leczenia.
4. Przeciwskazania
Jak każdy produkt w nadmiarze może szkodzić i prowadzić m.in. do problemów trawiennych. Ziela angielskiego nie powinny spożywać osoby cierpiące na zapalenie jelita grubego, refluks, wrzody żołądka i inne poważne choroby układu pokarmowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl