Trwa ładowanie...

Kardamon wpływa na komórki rakowe. Popularna przyprawa może być bronią w walce z rakiem piersi

 Karolina Rozmus
14.04.2022 12:44
Kardamonina pod lupą badaczy
Kardamonina pod lupą badaczy (Pexels)

Badacze z Florydy odkryli, że kardamonina może pomóc w walce z rakiem piersi potrójnie ujemnym. To jeden z agresywnych podtypów nowotworu piersi, który dotyka częściej młode kobiety. W badaniach związek z kardamonu wpływał na uśmiercenie komórek nowotworowych.

spis treści

1. Kardamonina a rak piersi

Dr Patricia Mendonca, adiunkt i analityk naukowy na Florida A&M University w Tallahassee, przedstawiła najnowsze wyniki badań dające nadzieje w związku z leczeniem raka piersi.

- Wierzymy, że kardamonina ma ogromny potencjał jako związek przeciwnowotworowy, który może być stosowany w profilaktyce potrójnie ujemnego raka piersi lub w połączeniu z istniejącymi lekami – powiedziała podczas corocznego spotkania American Society for Investigative Pathology (ASIP).

Zobacz film: "Mleko a rak piersi. Naukowcy ostrzegają. Niepokojące wyniki badań"

Badaczka przyznała, że w ich laboratorium trwają prace nad możliwością wykorzystania różnych flawonoidów pochodzących z roślin. Nauce znane są ich właściwości hamowania stanu zapalnego w organizmie, stresu oksydacyjnego i innych patologicznych procesów, które przyczyniają się do powstawania nowotworu. Pod lupę badacze postanowili wziąć także kardamoninę, która szczególnie często pojawia się w kuchni indyjskiej i sprzedawana jest jako suplement w sklepach ze zdrową żywnością. Można ją znaleźć nie tylko w kardamonie, ale także w imbirze.

Już wcześniejsze badania wskazywały na potencjał leczniczy tego związku szczególnie w obliczu chorób zapalnych, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a także nowotworów piersi, raka jelita grubego, prostaty.

2. Rak piersi potrójnie ujemny

Rak potrójnie ujemny (ang. triple negative breast cancer — TNBC) to rodzaj nowotworu piersi, wykrywany częściej u młodszych kobiet. Szybciej się rozwija i jest przeważnie związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2. Choć diagnozowany jest statystycznie u 10-15 proc. chorych, to rokowania w jego przypadku są gorsze, także dlatego, że nie poddaje się leczeniu hormonalnemu.

Kardamonina tymczasem, jak zaobserwowali badacze, celuje w gen, który umożliwia komórkom rakowym omijanie układu odpornościowego.

Kardamon jest istotną w kuchni indyjskiej przyprawą
Kardamon jest istotną w kuchni indyjskiej przyprawą (Pexels)

- Fakt, że kardamonina jest używana od wieków jako przyprawa, a od niedawna jako suplement, pokazuje, że jej przyjmowanie jest bezpieczne i może przynieść korzyści zdrowotne. Nasze badania pokazują, że kardamonina może poprawić terapię przeciwnowotworową bez tylu skutków ubocznych, co inne chemioterapeutyki – powiedziała badaczka.

3. Zanim leczenie najpierw profilaktyka

Wcześniejsze badania wykazały związek tego typu raka piersi z dietą. Na łamach "Nutr Cancer" ukazały się wyniki badań, które wiążą rodzaj odżywiania się z częstością występowania raka piersi potrójnie ujemnego.

Okazuje się, że kobiety z wyższym ryzykiem zachorowania, których dieta obfitowała w owoce morza i warzywa, mają mniejsze ryzyko zachorowania na TNBC niż kobiety, których model odżywiania się bazuje w głównej mierze na mięsie, zbożach i jajkach.

Wśród chorych z rakiem piersi potrójnie ujemnym większy był także odsetek pacjentek z otyłością (w tym szczególnie groźną otyłością brzuszną).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze