Powoduje zmiany w mózgu już po kilku tygodniach. Jest gorzej niż sądziliśmy
Wszyscy mają świadomość, że dieta o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu nikomu nie wyjdzie na zdrowie. Świadomość to jedno, gorzej z wykluczeniem czekoladek i słodkich przekąsek z codziennego jadłospisu. Naukowcy odkryli, dlaczego tak trudno nam zrezygnować ze słodyczy i chipsów.
1. Co się stanie, jeśli codziennie będziemy jeść słodycze?
Czy mózg preferuje niezdrowe przekąski? Dlaczego po jednej czekoladce mamy ochotę na kolejną? Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Kolonii we współpracy z Uniwersytetem Yale postanowili odpowiedzieć, dlaczego słodycze uzależniają.
Podczas eksperymentu codziennie przez osiem tygodni podawano jednej grupie badanych słodki i tłusty budyń, dla porównania - druga grupa dostawała budyń o tej samej kaloryczności, ale z mniejszą zawartością tłuszczu. Wszyscy uczestnicy testów byli regularnie badani, m.in. pod kątem aktywności mózgu.
Po dwóch miesiącach naukowcy stwierdzili, że zmiany w mózgu były znacznie silniejsze w pierwszej grupie. Wykazano, że pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru najsilniej aktywowały układ dopaminergiczny, który stanowi ważny element układu nagrody, przez co wpływa na motywację oraz reakcje emocjonalne.
2. Mózg a słodkie i tłuste przekąski
- Nasze pomiary wykazały, że mózg dosłownie się przebudowuje poprzez spożywanie chipsów, czekolad i innych słodyczy, wskutek czego podświadomie uczy się preferować tego typu "satysfakcjonujące" czy "nagradzające" jedzenie - podkreśla dr Marc Tittgemeyer, jeden z autorów badania.
Wykazano, że już po ośmiu tygodniach diety z dużą zawartością cukru i tłuszczu w mózgach powstały nowe połączenia - to pokazuje, jak szybko dochodzi do "uzależnienia" od takiej diety i dlaczego tak trudno zmienić niezdrowe nawyki.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że regularne sięganie po tego typu produkty może powodować długotrwałe zmiany w strukturach mózgu, który zaczyna odczytywać żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru jako nagrodę, przez co domaga się więcej. Badania opublikowano na łamach "Cell Metabolism".
- Nasza skłonność do spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, charakterystycznych dla tzw. diety zachodniej, może być wrodzona lub rozwinąć się w wyniku nadwagi. Uważamy jednak, że najczęściej mózg uczy się tej preferencji – tłumaczy dr Sharmili Edwin Thanarajah, szefowa grupy badawczej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl