Cukrowy detoks. Czy można oczyścić organizm w trzy dni? Zapytaliśmy dietetyka
Cukier to jedna z przyczyn problemów z wagą (za dodatkowe kilogramy są odpowiedzialne nie tylko tłuszcze). Nadmiar tego składnika w organizmie skutkuje też wahaniami nastroju i sennością. Może spowodować rozwój wielu schorzeń, np. cukrzycy typu 2. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim musimy ograniczyć spożycie cukru. Możemy także przeprowadzić detoks organizmu.
1. Jak cukier wpływa na organizm?
Źródłem cukru są nie tylko słodkie napoje, substancje słodzące, które dodajemy do kawy i herbaty, owocowe jogurty. Znajduje się on nawet w wędlinach i pieczywie bezglutenowym.
Cukier jest potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak w nadmiarze szkodzi. Jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Zaburza pracę pożytecznych bakterii jelitowych, podnosi poziom insuliny we krwi, niekorzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Powoduje bóle głowy, zmęczenie, problemy z zatokami i nadpobudliwość.
2. Jak oczyścić organizm z cukru?
Zgodnie z informacjami, które można znaleźć w internecie, możliwe jest wyeliminowanie z organizmu nadmiaru cukru w krótkim czasie. Ma nam w tym pomóc jadłospis rozpisany na trzy dni. W trakcie detoksu powinniśmy pamiętać o nawadnianiu — każdego dnia należy wypić ok. 2 l czystej wody lub domowej wody smakowej (z dodatkiem mięty albo plastrów owoców). Możemy też pić zieloną herbatę (3 szklanki) i kawę, ale tylko czarną (jedną filiżankę dziennie). Podczas detoksu jemy cztery posiłki.
Oto menu oczyszczające:
Dzień pierwszy
- pierwsze śniadanie — 1 szkl. płatków owsianych ugotowana na wodzie z dodatkiem migdałów, nasion i borówek (tyle, ile zmieści się w garści) albo 3 jajka (ugotowane na twardo)
- przekąska — mała miseczka orzechów (różne rodzaje)
- obiad — pierś z kurczaka z dodatkiem ugotowanych warzyw (fasola, dynia piżmowa, rzepa, marchewka, pasternak i buraki) i migdałów
- kolacja — łosoś (ugotowany na parze lub upieczony w piekarniku) z dodatkiem brokułów lub zielonej fasolki (warzywa ugotowane na parze)
Dzień drugi
- pierwsze śniadanie — jajecznica z 3 jajek z dodatkiem świeżego szpinaku lub ugotowanych brokułów albo 1 szkl. płatków owsianych ugotowana na wodzie z dodatkiem migdałów, nasion i borówek
- drugie śniadanie — mała miseczka orzechów (różne rodzaje)
- obiad — sałatka (z marchewki, kapusty, grillowanej cukinii, żółtej i czerwonej papryki) z dressingiem (oliwa, sok z cytryny, ocet jabłkowy, tymianek)
- kolacja — pieczony dorsz z warzywami (brukselka i rzepa ugotowane na parze) albo zupa fasolowa i ugotowane na parze zielone warzywa
Dzień trzeci
- pierwsze śniadanie — omlet z 3 jaj z krewetkami, dodatkowo sałatka z rzodkiewki i kapusty, posypana orzechami włoskimi albo 1 szkl. płatków owsianych ugotowana na wodzie z dodatkiem migdałów, nasion i borówek
- drugie śniadanie — mała miseczka orzechów (różne rodzaje)
- obiad — pieczona pierś z kurczaka z dodatkiem czarnych oliwek, tymianku i cebuli albo pieczone udka kurczaka z rozmarynem, szałwią i cytryną
- kolacja — ryż brązowy z pomidorami, grzybami i bazylią albo bulion warzywny (na bazie grzybów, selera, cebuli, marchwi, czosnku, tymianku i liści laurowych)
Przeczytaj też:
3. Czy można oczyść organizm w trzy dni?
O przeanalizowanie tej diety oczyszczającej poprosiliśmy Agnieszkę Blumczyńską, dietetyka klinicznego, certyfikowanego członka Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, prowadzącą stronę Mądre Żywienie. Oto odpowiedź:
- Przedstawiony jadłospis obfituje w tłuszcze (ich zawartość wynosi ponad 60 proc. dziennego zapotrzebowania, a nie powinna przekraczać 30-35 proc.). Natomiast ilość węglowodanów jest niska (oscyluje na granicy 20 proc.) - to zdecydowanie za mało w racjonalnym, zdrowym odżywianiu. Zaproponowany sposób żywienia zbliżony jest do modelu diety ketogennej, gdzie to właśnie tłuszcze stanowią największą pod względem ilości składową, a węglowodany najmniejszą. Dieta ta stosowana jest przede wszystkim u dzieci z padaczką lekooporną pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka. Do efektów ubocznych jej stosowania należy kamica nerkowa, wzrost poziomu lipidów w surowicy krwi, a także hipoglikemia (obniżenie poziomu glukozy), co absolutnie nie oznacza, że odzwyczailiśmy się od słodyczy. Wystąpić mogą też niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie.
Czy zatem zdrowa osoba, które chce oczyścić organizm z nadmiaru cukru, może ją stosować?
- Obecny stan mojej wiedzy nie pozwala na polecanie tego rodzaju diety osobom zdrowym, które chcą jedynie przeprowadzić detoks cukrowy. Z doświadczenia w pracy z pacjentami wiem, że po 30 dniach sumiennego stosowania racjonalnej diety ochota na spożywanie słodyczy w skali od 1 do 10 (gdy na początku było 10) spada do 1-2 - powiedziała Blumczyńska.
Zdaniem dietetyka kluczem do cukrowego detoksu jest zdrowe i racjonalne odżywianie się.
- Należy unikać głodzenia i nadmiernego objadania się. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się wszystkie produkty wchodzące w skład piramidy żywieniowej opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w 2016 r., czyli warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty (pieczywo, kasze, ryże, makarony), nabiał, ryby, tłuszcze, w tym orzechy. Musimy też dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i się ruszać. Aktywność fizyczna jest nieodzownym składnikiem zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Wszystkie jej składniki powinny być odpowiednio zbilansowane. Należy unikać cukrów prostych (słodyczy, słodzonych napojów, jogurtów, białego pieczywa itp.) i słodzenia napojów, np. herbaty i kawy.
Jako alternatywę dla jadłospisu w ramach cukrowego detoksu Agnieszka Blumczyńska, dietetyk, proponuje zdrowe menu, które dostarcza 1800 kcal dziennie. Oto pomysły na posiłki:
Śniadanie
Pełnoziarniste kanapki z sałatą, awokado, pomidorem i ogórkiem kiszonym
Składniki:
- chleb pełnoziarnisty – 3 kromki (105 g),
- margaryna wysokogatunkowa do pieczywa – 1,5 łyżeczki,
- sałata – 3 liście,
- awokado – 50 g,
- pomidor – 80 g,
- ogórek kiszony – 50 g.
Drugie śniadanie
Maślanka truskawkowa z chia
Składniki:
- maślanka 1,5 proc. tłuszczu - 1 szklanka,
- truskawki – 250 g,
- otręby pszenne – 3 łyżki,
- nasiona chia – 2 łyżeczki.
Sposób przygotowania:
Miksujemy maślankę z truskawkami i otrębami na gładką masę. Dodajemy nasiona chia i odstawiamy, aż napęcznieją.
Obiad
Pieczony łosoś z fasolką szparagową i cukinią na ryżu
- łosoś świeży (filet) – 150 g,
- sok z cytryny,
- zioła,
- fasolka szparagowa – 100 g,
- cukinia – 100 g,
- ryż paraboliczny – 50 g,
- koperek – 1 łyżeczka.
Sposób przygotowania:
Płuczemy łososia, doprawiamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy do zamarynowania na ok. 30 minut. Następnie smażymy rybę na patelni bez tłuszczu. Fasolkę szparagową gotujemy na pół twardo, cukinię kroimy w kostkę i smażymy na patelni przez ok. 3 minuty. Osoloną wodę w garnku doprowadzamy do wrzenia, wkładamy ryż i gotujemy go pod przykryciem przez 12 minut (lub zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Odcedzamy i wykładamy na talerz. Dodajemy rozdrobnionego łososia i warzywa, delikatnie mieszamy. Na koniec posypujemy posiekanym koperkiem i skrapiamy sokiem z cytryny.
Podwieczorek
Kanapka z sałatą i szynką oraz sałatka z pomidora i ogórka kiszonego z natką pietruszki
Składniki kanapki:
- chleb pełnoziarnisty – 2 kromki (70 g),
- margaryna wysokogatunkowa do pieczywa – 1 łyżeczka,
- sałata – 2 liście,
- szynka drobiowa – 2 plastry.
Składniki sałatki:
- pomidor – 250 g,
- ogórek kiszony – 120 g,
- natka pietruszki – 1 łyżka.
Sposób przygotowania:
Pomidora i ogórka kroimy w kostkę, natkę siekamy. Mieszamy wszystkie składniki i doprawiamy do smaku.
Kolacja
Lekka sałatka z kurczakiem z chlebem
Składniki:
- sałata – 5 liści,
- rzodkiewka – 3 szt.,
- mięso z piersi kurczaka – 50 g,
- pomidor – 150 g,
- jajko – 1 szt.,
- papryka czerwona – 100 g,
- chleb pełnoziarnisty – 2 kromki (70 g).
Sposób przygotowania:
Przyprawiamy mięso ulubionymi ziołami, pieczemy na grillu. Po wystygnięciu kroimy w większą kostkę lub plastry. Sałatę rwiemy na kawałki, a rzodkiewki kroimy w plastry lub ćwiartki (podobnie robimy z pomidorem i papryką). Mieszamy warzywa z pozostałymi składnikami, dodajemy jajko ugotowane na twardo i pokrojone w ósemki. Doprawiamy odrobiną soli i pieprzu. Jemy z pieczywem.
Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj