Przyspiesza odchudzanie i chroni przed rakiem. Warto mieć w kuchni
Świetnie pasuje do potraw wytrawnych, jak i słodkich, warto dodawać go do herbaty oraz prozdrowotnych koktajli. Azjaci od wieków doceniają jego potęgę, ale imbir znalazł też uznanie we współczesnych badaniach naukowych. Zawiera silnie działający związek, który może chronić przed nowotworami.
1. Imbir chroni przed rakiem
Imbir to przyprawa, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych ze względu na swój unikalny smak i zapach. Te charakterystyczne cechy imbiru są wynikiem obecności naturalnych olejków eterycznych, wśród których najbardziej wartościowy jest gingerol. Badania potwierdzają, że ten bioaktywny związek ma potężne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Dzięki nim gingerol skutecznie redukuje ryzyko rozwoju stanów zapalnych i nowotworowych komórek w naszym ciele, a także opóźnia naturalny proces starzenia komórek.
W skład imbiru wchodzą również takie związki jak: witaminy A, C, E i K, witaminy z grupy B, fosfor, potas, wapń i żelazo. Wszystkie te składniki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Badania sugerują, że bioaktywne związki obecne w imbirze mogą spowalniać wzrost komórek rakowych w nowotworach takich jak rak jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby, jajników, skóry, piersi i prostaty. Dodatkowo azjatycki korzeń sprawdza się w czasie chemioterapii, ponieważ łagodzi mdłości związane z leczeniem onkologicznym. Dzięki temu może również przynieść ulgę osobom, które zmagają się z chorobą lokomocyjną czy kobietom w ciąży. Amerykańska Akademia Położnictwa i Ginekologii wymienia imbir jako dopuszczalny niefarmaceutyczny środek na nudności i wymioty.
2. Wspiera pracę układu pokarmowego
Herbata zrobiona z jednej łyżki startego korzenia imbiru to potężna broń przeciwko różnym dolegliwościom, takim jak zgaga, kaszel, zapalenie stawów, wzdęcia i gazy. Imbir pomaga w walce z problemami żołądkowymi, łagodzi bóle menstruacyjne i poprawia funkcjonowanie mózgu.
Regularne spożywanie imbiru pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie trójglicerydów i złego cholesterolu LDL w naszym krwiobiegu. Dzięki temu zapobiega pojawieniu się zmian miażdżycowych i rozwojowi takich groźnych schorzeń jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i choroba niedokrwienna serca.
Co więcej, imbir zwiększa naszą odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, a także obniża ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się między innymi cukrzycę typu 2. Ponadto osoby zmagające się z nadwagą i otyłością, które chcą schudnąć, powinny na stałe wprowadzić imbir do swojej codziennej diety.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl