Quiche lorraine - oryginalny przepis, kalorie i wartości odżywcze
Quiche lorraine, czyli prosta zapiekanka na kruchym cieście, z wytrawnym nadzieniem i jajeczno-śmietanową masą, to klasyczne danie kuchni francuskiej. Danie można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Czy jest kaloryczne? Co zrobić, by cieszyć się smakiem, ale nie cierpieć z powodu niestrawności i nadwagi?
1. Co to jest quiche lorraine?
Quiche lorraine, inaczej placek lotaryński lub „kisz po lotaryndzku”, jest połączeniem kruchego ciasta z wytrawnym kremem z jaj oraz śmietany doprawionym pokrojonym boczkiem, pieprzem oraz gałką muszkatołową. To tradycyjne danie Lotaryngii podaje się na śniadanie, lunch i kolację, tak na zimno, jak i na ciepło.
Quiche jako taki to placek z kruchego ciasta, który jest wypełniony masą przygotowaną na bazie jajek i śmietany lub mleka oraz dodatkami warzywnymi, mięsnymi, owocami morza i grzybami, zwykle również startym serem.
Częstym dodatkiem smakowym są zioła: bazylia, oregano, tymianek czy rozmaryn, a także korzenne, na przykład gałka muszkatołowa, obowiązkowo sól i pieprz, najlepiej świeżo i grubo zmielony. Quiche to zapieka się w dość wysoką, sztywną i wilgotną masę o konsystencji sernika.
Niektórzy o quiche lorraine mówią tarta z boczkiem. Nie jest to jednak prawda. Jaka jest różnica między quiche a tartą? Okazuje się, że zasadnicza.
Obydwa dania przygotowuje się na bazie ciasta kruchego, jednak quiche to zawsze placek z masą przygotowaną z jajek i śmietanki. Quiche jest więc odmianą tarty, w przeciwieństwie której może być wyłącznie wytrawny. Bez jajek i śmietanki nie ma mowy o quiche.
2. Przepis na quiche lorraine
Quiche lorraine, najbardziej znana forma quiche na świecie, to prosta zapiekanka, której przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności (choć warto zarezerwować trochę czasu). Aby ją przygotować, potrzebne są składniki na ciasto:
- 250 g mąki pszennej,
- 150 g zimnego masła,
- jajko,
- łyżka wody,
- pół łyżeczki soli. składniki na farsz:
- 200 g boczku,
- 3 jajka,
- 250 g kwaśnej śmietany,
- pęczek natki pietruszki,
- 150 g żółtego sera (np. gruyère),
- grubo mielony pieprz, sól, gałka muszkatołowa.
Mąkę wymieszaj z solą. Dobrze schłodzone masło pokrój w kostkę, posiekaj z mąką, dodaj jajko i wodę. Szybko zagnieć ciasto i uformuj je w kulę. Zawiń w folię i włóż do lodówki na co najmniej pół godziny.
Przygotuj farsz. Na rozgrzanej patelni przesmaż pokrojony w kostkę lub cienkie paseczki boczek. Nadmiar tłuszczu odsącz na kawałku ręcznika papierowego.
Przygotuj masę jajeczną: w misce wymieszaj jajka ze śmietanką, dodaj sól i pieprz oraz gałkę muszkatołową. Rozwałkuj ciasto, wyłóż nim formę do tarty wysmarowaną tłuszczem (placek powinien być nieco większy niż średnica formy). Wylep nim dno oraz boki, tworząc nieduże ranty. Ponakłuwaj całą powierzchnię widelcem.
Ciasto przykryj papierem do pieczenia. Wysyp ziarna grochu lub ryżu, aby je obciążyć. Wstaw do nagrzanego piekarnika 190°C i zapiekaj 10 minut. Po tym czasie ściągnij obciążenie.
Na podpieczony spód wyłóż smażony boczek, wylej masę jajeczną, wsyp posiekaną pietruszką i starty ser. Piecz quiche 20 minut w temperaturze 200°C, aż farsz się zetnie i będzie złocisty.
3. Kalorie i wartości odżywcze quiche lorraine
Jak można się domyślać, quiche lorraine z boczkiem, śmietaną, jajami i serem, nie jest daniem lekkostrawnym czy dietetycznym, choć sycącym, smacznym i pożywnym. Kaloryczne jest samo ciasto, ciężkie i tłuste jest także nadzienie.
Co robić, by móc cieszyć się smakiem quiche bez wyrzutów sumienia i skutków ubocznych w postaci nadwagi, złego samopoczucia czy niestrawności? Można po nią sięgać okazjonalnie, a i spożywać wyłącznie w niedużej ilości. Dobrym pomysłem jest podawanie zapiekanki ze świeżymi warzywami. Powinien wystarczyć jeden trójkątny kawałek zapiekanki z lekką sałatką.
Można także próbować zmodyfikować przepis tak, by nie tylko cieszył kubki smakowe, ale i nie porażał wartością energetyczną i konsekwencjami zdrowotnymi.
W tym celu dobrze jest w quiche lorraine zastąpić mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą lub przygotować inny rodzaj zapiekanki, gdzie zamiast kremówki stosuje się mleko, a w miejsce boczku szpinak czy brokuły, świeże pomidory, rukolę, botwinkę, bakłażan, cebulę, por, cukinię czy paprykę.
Doskonale smakuje również quiche z dodatkiem wędzonego łososia, fety, pieczarek czy kurek. Dobrze też ograniczyć ilość sera. Quiche to potrawa wdzięczna i szalenie uniwersalna.
Można ją przygotować na wiele sposobów i z różnych składników, czyli tego, co akurat mamy pod ręką. Ponieważ do masy jajecznej pasuje mięso, ryby i owoce morza, warzywa i grzyby oraz różne sery, można ją konsumować także w wersji wege czy fit.