Resweratrol – właściwości, działanie, źródła i przeciwwskazania
Resweratrol jest organicznym związkiem chemicznym i naturalnie występującym polifenolem z grupy stilbenów. Przypisuje mu się wiele właściwości prozdrowotnych: antyoksydacyjnych, kardioprotekcyjnych, neuroprotekcyjnych, przeciwzapalnych czy uwrażliwiających tkanki na insulinę. Jak go wprowadzać do diety?
1. Co to jest resweratrol i w jakich produktach występuje?
Resweratrol (Resveratrol) to naturalny związek chemiczny, polifenolowa pochodna stylbenu, który należy do grupy związków roślinnych zwanych polifenolami (jest polifenolem należącym do flawonoidów). Te uznawane są za substancje o właściwościach przeciwutleniających. Po raz pierwszy wyizolowano go w 1940 roku z korzeni ciemiężycy białej.
Gdzie można znaleźć resweratrol? Substancja jest wytwarzana przez rośliny w odpowiedzi na skaleczenie, infekcje, stres lub silne promieniowanie UV (resweratrol jest substancją ochronną). Tym samym związek jest obecny w niektórych roślinach i produktach spożywczych.
Resweratrol jest naturalnym składnikiem występującym w około 70 roślinach. Znajduje się głównie w skórkach czerwonych winogron, czerwonym winie, wyrobach czekoladowych, orzeszkach ziemnych i niektórych owocach jagodowych (m.in. owocach morwy, żurawiny, borówki czernicy, borówki amerykańskiej, czarnej porzeczki, truskawek, malin i aronii). Źródłem resweratrolu jest również rdestowiec ostrokończysty.
2. Jak wprowadzać resweratrol do diety?
Uważa się, że resweratrol powinien być elementem codziennej, zróżnicowanej i zbilansowanej diety. W jaki sposób zwiększyć jego spożycie? Ponieważ jest to fitoaleksyna, czyli biologicznie aktywny składnik żywności wchłaniany do organizmu w jelicie cienkim, by korzystać z jego dobroczynnych właściwości, najważniejsze jest, by przestrzegać zasad racjonalnej, dobrze zbilansowanej diety, zasobnej w jego źródła. Resweratrol dostępny jest także jako suplement diety w formie kapsułek.
Resweratrol – przeciwwskazania do stosowania suplementacji
Resweratrol nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące oraz osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe czy przeciwwirusowe. Nie mogą go przyjmować chorzy na zapalenie wątroby typu C oraz pacjenci przygotowujący się do zabiegów chirurgicznych i operacji (resweratrol rozrzedza krew).
Stosując Resweratrol, należy zachować także środki ostrożności. Przede wszystkim nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, a rozpoczęcie suplementacji najlepiej skonsultować z lekarzem.
Jak długo można stosować Resveratrol? Jak go dawkować? W zależności od zawartości substancji aktywnej w danym suplemencie jego przyjmowanie może być różne (zwykle wystarczy jedna kapsułka dziennie). To dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się zaleceniami producenta i ulotką dołączoną do opakowania produktu.
3. Resweratrol – właściwości i działanie
Resweratrol nie bez powodu jest głównym składnikiem roślin i owoców stosowanych w ludowej medycynie chińskiej i japońskiej. Przypisuje mu się bowiem różne właściwości prozdrowotne.
Badania sugerują, że resweratrol działa przeciwutleniająco (wykazuje właściwości antyoksydacyjne), dzięki czemu chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Te mogą przyspieszać proces starzenia się i wpływać na rozwój różnych chorób.
Ponadto resweratrol może działać przeciwzapalnie, a i wykazywać właściwości przeciwnowotworowe oraz neuroprotekcyjne (może obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona).
Resweratrol może być wykorzystywany w profilaktyce cukrzycy oraz w ograniczaniu insulinooporności, ponieważ:
- zwiększa wrażliwość komórek na insulinę,
- wpływa na zmniejszenie poziomu insuliny we krwi,
- wykazuje działanie ochronne na komórki trzustki.
To jednak nie wszystko. Niektóre badania sugerują, że substancja może wpływać na kondycję serca i chronić przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. To możliwe, ponieważ posiada właściwości przeciwmiażdżycowe i kardioprotekcyjne. Działa poprzez:
- zmniejszenie stanu zapalnego,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- poprawę przepływu krwi; działa antyagregacyjnie, to jest zapobiega tworzeniu się skrzepów oraz złogów blaszki miażdżycowej,
- wpływa na zwiększenie poziomu cholesterolu frakcji HDL (czyli „dobrego” cholesterolu).
4. Resweratrol – zastosowanie w kosmetyce
W skali przemysłowej resweratrol otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron. Jak się go wykorzystuje?
Resweratrol to nie tylko suplement diety. Ponieważ jest także nietoksycznym środkiem antygrzybicznym, jest stosowany jako dodatek do żywności. Można go także znaleźć w kosmetykach przeciwstarzeniowych, liftingujących, przeciwzmarszczkowych. Dzięki właściwościom składnik sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, ale i trądzikowej oraz naczynkowej.