Trwa ładowanie...

Ulubiony napój Azjatów. Zapewnia młodość, chroni przed rakiem

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 19.09.2024 13:29
Kurkumina wykazuje działanie antynowotworowe i przeciwzapalne
Kurkumina wykazuje działanie antynowotworowe i przeciwzapalne (Getty Images)

Pobudza lepiej niż kawa i rozgrzewa mocniej niż herbata, a do tego jest źródłem cennych antyoksydantów. Badania dowiodły, że ulubiony napój Azjatów wpływa korzystnie na mózg i zwalcza komórki nowotworowe.

spis treści

1. Chroni komórki przed starzeniem

Azjatyckie "złote mleko" szturmem podbiło kubki smakowe Europejczyków i nie ma w tym nic dziwnego, bo poza niebywałym smakiem oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Połączenie ciepłego mleka i kurkumy sprawia, że napój staje się bombą antyoksydantów.

Swoją moc zawdzięcza głównie obecności aktywnego składnika, kurkuminy, która działa immunomodulująco, przeciwzapalnie, antywirusowo i przeciwnowotworowo. Kurkumina hamuje rozwój wolnych rodników i zapobiega stresowi oksydacyjnemu, który odpowiada za starzenie się organizmu czy rozwój wielu chorób przewlekłych.

Zobacz film: "Niezwykłe właściwości kurkumy"

Naukowcy potwierdzają, że kurkumina jest cenną przyprawą w profilaktyce nowotworów skóry, żołądka, wątroby, trzustki, jelita cienkiego, okrężnicy, raka płuca, jamy ustnej, głowy i szyi, przełyku, pęcherza moczowego, prostaty, gruczoły piersiowego, szyjki macicy, a także chłoniaków. Badania dowiodły również, że kurkumina może wykazywać działanie ochronne na hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za pamięć oraz przyswajanie nowych informacji.

Tradycyjnie złocisty napój zawiera tylko kurkumę, ale warto jej działanie wzmocnić szczyptą pieprzu. W towarzystwie piperyny, obecnej w przyprawie, kurkumina jest znacznie lepiej przyswajalna. Z kolei dodatek cynamonu i imbiru nie tylko poprawia smak mleka, ale też wzmaga działanie przeciwzapalne napoju. I to nawet o dwa tysiące procent.

2. Jak przygotować "złote mleko"?

Naukowcy przekonują, że zarówno imbir, jak i cynamon mogą obniżać poziom glukozy we krwi i tym samym zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy. Przyprawy obecne w "złotym mleku" mogą też chronić przed rakiem.

Poza kurkuminą, która w badaniach wykazała zdolności do zabijania komórek raka, właściwości antynowotworowe ma substancja zwana 6-gingerolem, obecna w imbirze. Imbir wraz z kurkumą może też zwiększać wydajność mózgu, potencjalnie obniżając ryzyko rozwoju alzheimera.

Jest źródłem antyoksydantów, które hamują rozwój wolnych rodników
Jest źródłem antyoksydantów, które hamują rozwój wolnych rodników (Getty Images)

Jak dokładnie przygotować napój? Należy zagotować 250 ml mleka krowiego, a następnie dodać łyżeczkę mielonej kurkumy, szczyptę czarnego pieprzu, cynamonu i kawałek startego korzenia imbiru. Później wystarczy dokładnie wymieszać składniki i poczekać, aż napój nieco ostygnie. Smak mleka warto wzbogacić odrobiną miodu, syropu klonowego czy naturalnego słodzika. Fani korzennych smaków mogą dodać odrobinę kardamonu czy gałki muszkatołowej. Napój warto pić codziennie rano lub wieczorem, przed snem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze