Trwa ładowanie...

Serce ją kocha. Kardiolog: minimum dwie dziennie

Avatar placeholder
01.10.2023 14:34
Pierwsza rada kardiologa: co najmniej dwie filiżanki dziennie. Serce ci podziękuje
Pierwsza rada kardiologa: co najmniej dwie filiżanki dziennie. Serce ci podziękuje (Getty Images)

Najlepszy napój dla zdrowego serca? Nie jest to woda, sok ani kawa, a herbata. Gdy dni się robią coraz krótsze i chłodniejsze, warto polubić się z tym niepozornym napojem. Badacze odkryli bowiem, że bogata w szereg witamin, minerałów i polifenoli herbata może chronić przed chorobami serca, udarem mózgu, a nawet... wydłużać życie.

spis treści

1. Bogactwo polifenoli. Tego szukaj w herbacie

Według naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Chicago spożywanie herbaty może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Badacze przeprowadzili analizę danych zebranych od grupy 498 043 osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, w wieku od 40 do 69 lat. Dane te zostały zgromadzone w latach 2006-2010, kiedy to badani wypełniali kwestionariusz dotyczący codziennego spożycia herbaty.

Celem badania było ocena związku między zawartością kofeiny w herbacie a śmiertelnością z powodu różnych chorób, takich jak rak, choroby układu krążenia (CVD), choroba niedokrwienna serca, udar czy choroby układu oddechowego. Herbata jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na organizm. Zawiera przeciwutleniacze, polifenole, alkaloidy czy garbniki i węglowodany.

W skład herbaty wchodzą również witaminy A, E, B, C, K, kwas foliowy, magnez, kwas gamma, który korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia koncentrację i ułatwia skupienie. Herbata zawiera również teinę, alkaloid o działaniu podobnym do kofeiny, który poprawia koncentrację i może dodawać energii. Garbniki, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.

Zobacz film: "5 herbat, które działają lepiej niż kawa"

Herbata jest również źródłem:

  • potasu,
  • krzemu,
  • fluoru,
  • fosforu,
  • wapnia,
  • kwasu jabłkowego,
  • kwasu cytrynowego.

2. "Minimum dwie filiżanki dziennie"

Dr Michał Chudzik, kardiolog, komentując wyniki badania na swoim profilu w mediach społecznościowych, zaznaczył, że "minimum dwie filiżanki herbaty dziennie istotnie redukują śmiertelność ogólną, sercowo-naczyniową i ryzyko udaru. Mamy zdrowy wybór - kawa czy herbata - pora dnia do indywidualnych preferencji".

Autorzy badania podkreślają, że "odkrycia sugerują, że herbata, nawet przy wyższych poziomach spożycia, może być częścią zdrowej diety". To oznacza, że regularne picie herbaty może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób.

Wcześniejsze badania wskazywały, że herbata z uwagi na obecności flawanoli obniża ciśnienie krwi, poziom "złego" cholesterolu oraz glukozy we krwi i w tych mechanizmach wykazuje ochronne działanie na serce.

Z kolei jedno z najnowszych badań, które opublikowano na łamach " Advances in Nutrition" wskazuje, że picie herbaty może wydłużać życie także z powodu mniejszego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych - zwłaszcza jamy ustnej. Nieco mniejsze wpływ herbaty zaobserwowano w odniesieniu do raka piersi, endometrium i wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze