Trwa ładowanie...

Silny cios dla trzustki. Sześć produktów, które mogą ją mocno obciążać

 Maciej Rugała
22.11.2022 20:39
Unikaj tych produktów. Trzustka ci podziękuje
Unikaj tych produktów. Trzustka ci podziękuje (Adobe Stock)

Trzustka to jeden z najważniejszych organów w układzie pokarmowym i dokrewnym. Reguluje metabolizm cukrów, a także wytwarza enzymy umożliwiające trawienie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaką krzywdę możemy jej wyrządzić swoją dietą. A przecież to ważne, żeby pracowała jak najdłużej i jak najlepiej. Dlatego warto pamiętać o produktach, które mocno obciążają trzustkę, a są wśród nich m.in. surowe warzywa i owoce.

spis treści

1. Alkohol

Oczywiście na pierwszym miejscu uplasowała się używka znana ludzkości najdłużej. Alkohol bardzo szkodzi osobom chorym na cukrzycę, ale i osobom zdrowym, jeśli spożywany z regularnością. Przyjmuje się, że powoduje do 90 proc. przypadków zapalenia trzustki lub się do nich przyczynia. Alkohol działa szkodliwie w podwójny sposób.

Sam alkohol ścina i uszkadza nieodwracalnie strukturę białek. Nie ma tutaj większych wyjątków - atakuje białka błony śluzowej, co w rezultacie może prowadzić do stanu zapalnego i nieżytu żołądka. Im częściej po niego sięgamy, tym cieńsza staje się błona chroniąca żołądek, a więc częstsze i ostrzejsze dolegliwości mogą nam doskwierać.

Osoby z chorą trzustką czy cukrzycą powinny stronić od alkoholu. Warto też uważać z przyjmowaniem mocnej herbaty i kawy, ponieważ one też stanowią wyzwanie dla trzustki.

Zobacz film: "Olej słonecznikowy może prowadzić do stłuszczenia wątroby, a w konsekwencji do raka"
Surowe warzywa mogą obciążać trzustkę
Surowe warzywa mogą obciążać trzustkę (Getty Images)

2. Surowe warzywa i owoce

Zaleca się ich uwzględnienie w diecie ze względu na witaminy i minerały, ale nie są dla każdego. Jeśli po spożyciu nieznacznej ilości czujemy wzdęcia i dyskomfort, to znaczy, że lepiej zamienić surowe warzywa i owoce na np. takie poddawane obróbce termicznej. Z pomocą przychodzi tutaj znów gotowanie na parze.

Jeśli jednak nie zmienialiśmy w ostatnim czasie diety, ale odczuwamy częstsze niestrawności i dyskomfort trawienny, warto skierować się do gastroenterologa. Współczesne tempo życia może pogłębiać dolegliwości pokarmowe, dlatego szczególnie warto zadbać o odpowiednią dietę.

3. Słodkie przekąski

Nie jest tajemnicą, że cywilizacyjne przyzwyczajenie do słodyczy napędza wiele chorób. W pierwszej kolejności obrywa tu trzustka, która musi regulować poziom cukru we krwi. Nadmierne spożywanie słodkich przekąsek może przez to prowadzić do cukrzycy. Oprócz tego słodycze źle wpływają na prawidłową masę ciała, prowadząc do otyłości.

Bardzo ciężko jest wyeliminować cukier z diety. To, że go lubimy, jest głęboko zakodowane w naszym organizmie. Ponadto wiele produktów, nawet niebędących słodyczami, zawiera cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Również niektóre słodziki nie są dobrym wyborem. Chociaż nie są tak szkodliwe dla trzustki, to osoby chore np. na zespół jelita drażliwego mogą czuć dyskomfort pokarmowy po produktach, które je zawierają.

4. Tłuste i smażone

Smażone i tłuste posiłki to zły wybór także dla naszej trzustki. Dodatkowo szkodzą, kiedy poziom złego cholesterolu LDL jest za wysoki, ponieważ mogą prowadzić do stłuszczeń narządów, a przede wszystkim chorób naczyń i mięśnia sercowego. Produkty te są ciężkostrawne oraz obciążają trzustkę. Dobrą alternatywą może być spożywanie mięsa duszonego, a zamiast mięsa czerwonego - mięsa drobiowego, które jest chude.

Zamiast patelni warto zaprzyjaźnić się z urządzeniem umożliwiającym gotowanie na parze. Czasem przygotowanie dań zajmuje trochę więcej czasu, ale ich smak jest wyjątkowy i są o niebo lepsze dla naszego zdrowia.

5. Mięso i produkty mięsne

Kupowane w sklepie produkty mięsne muszą zawierać polepszacze, aby smakowały lepiej, wyglądały atrakcyjniej i dłużej mogły wytrzymać w sklepowej chłodni. Niebezpieczne mogą być sole azotanowe, które chronią przed jadem kiełbasianym, ale podczas smażenia mogą tworzyć szkodliwe i kancerogenne związki azotowe.

Chorzy na dolegliwości trzustki powinni unikać pasztetów, mięsnych konserw, salcesonów, parówek, flaków, wątróbek i żołądków. Zawierają bowiem cholesterol, a w skrajnych przypadkach mogą mieć w sobie także ślady substancji sterydowych i antybiotyków.

6. Palenie tytoniu

Papierosy to używka, która zaraz obok alkoholu ma bardzo zły wpływ na trzustkę. Badacze wykazali korelację między paleniem, a zapadalnością na ostre lub przewlekłe zapalenie tego organu. Należy nadmienić też, że nie tylko trzustka pada ofiarą palenia papierosów. Szkodzi ono w pierwszej kolejności płucom, ale także żołądkowi.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze