Trwa ładowanie...

Skarb medycyny ludowej, dziś traktowany jako odpad. Polscy naukowcy odkryli, że ma wpływ na raka

 Karolina Rozmus
24.04.2023 12:10
Sok z ziemniaka zawiera związki, które mają działanie prozdrowotne
Sok z ziemniaka zawiera związki, które mają działanie prozdrowotne (Getty Images)

Sok z surowego ziemniaka to znane od XIX wieku remedium na wiele problemów zdrowotnych. Mimo to trudno wyobrazić sobie dzisiaj śmiałka, który po takie specyfik sięgnąłby bez wahania. Jednak polscy badacze przekonują, że ma on wielką moc.

spis treści

1. Sok z ziemniaka w walce z rakiem

Sok z ziemniaka (ang. potato juice, PJ) traktowany jest jako odpad produkcyjny, choć można odzyskać z niego do 50 proc. białka, więc wykorzystuje się go do celów paszowych. Reszta jest utylizowana.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) odkryli, że ten niezwykły płyn może stać się lekiem selektywnie działającym na różne typy nowotworów. Okazuje się, że ziemniak ma nie tylko właściwości przeciwutleniające, ale w badaniach in vitro wykazano jego działanie antynowotworowe. Odpowiadają za nie dwa związki – solanina i chakonina. Są toksyczne dla człowieka, ale w małych dawkach działają prozdrowotnie.

Zobacz film: "Solanina. Trucizna ukryta w ziemniakach"
W niewielkich dawkach solanina i chakonina mogą działać prozdrowotnie
W niewielkich dawkach solanina i chakonina mogą działać prozdrowotnie (Pixabay)

- W krajach niemieckojęzycznych wykorzystywano sok z ziemniaka jako środek łagodzący wszelkie dolegliwości gastryczne, w tym stany zapalne jelit czy wrzody żołądka. W tym celu uruchamiano nawet sanatoria. Na terenie Polski stosowaniem soku z ziemniaka do leczenia - jak to wówczas rozumiano: wrzodów żołądka - zajmowali się wyłącznie ludowi uzdrowiciele (znachorzy), a oficjalna medycyna ignorowała tę praktykę - mówił niedawno w rozmowie z PAP dr inż. Przemysław Kowalczewski.

- Aby zweryfikować, czy surowiec ten faktycznie wykazuje podobne działanie, przeprowadziliśmy szczegółowe badania na liniach komórkowych oraz modelach szczurzych. I okazało się, że - owszem – dodał.

2. Sok z ziemniaka. Remedium na problemy trawienne

Wcześniejsze badania wykazały, że sok z ziemniaka działa:

  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwcukrzycowo,
  • antyoksydacyjnie,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwnadciśnieniowo.

Może także obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejszać ryzyko otyłości. Jest źródłem żelaza, witaminy C oraz potasu, a żeby zyskać korzyści, jakie daje jedna szklanka soku, trzeba byłoby zjeść nawet kilka kilogramów ziemniaków.

Przygotowanie soku jest banalne. Wystarczy umyć i obrać trzy ziemniaki, zetrzeć na tarce jak na placki ziemniaczane, a następnie odcisnąć sok. Płyn należy przechowywać w lodówce, warto jednak pamiętać, że najwięcej cennych właściwości ma sok świeżo wyciśnięty. Alternatywą jest przepuszczenie warzywa przez wyciskarkę lub sokowirówkę lub zakup gotowego soku w sklepie ze zdrową żywnością.

Sok należy pić przez maksymalnie dziewięć dni po jednej łyżce trzy raz na dobę. U osób cierpiących z powodu wrzodów sok z ziemniaka może stanowić terapię uzupełniającą, wówczas jednak kuracja może trwać nawet kilka miesięcy.

Czy każdy może sięgać po ten niezwykły lek? Niestety nie. Spożywanie soku z ziemniaka może być przeciwwskazane u osób z obniżonym pH żołądka czy cukrzycą, a także u osób z tendencją do zaburzeń trawiennych powodujących wzdęcia i gazy.

W przypadku wystąpienia nudności czy wymiotów należy zrezygnować z kuracji, bo może być to objaw zatrucia glikoalkaloidami.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze