Słodka pożywka dla raka. Wystarczą już dwa napoje dziennie
Często sięgasz po słodzone napoje? Lepiej ich unikaj, bo możesz sobie poważnie zaszkodzić. Naukowcy ostrzegają, że nawet dwa słodkie napoje dziennie wystarczą, żeby wzrosło ryzyko śmierci z powodu nowotworu. Szkodzą nawet te uważane za dietetyczne. - Cukier ma najsilniejsze działanie zapalne spośród wszystkich składników obecnych w produktach spożywczych. Nie dajmy się jednak zwieść. Tak samo groźne są jego zamienniki, których producenci używają nagminnie, bo są po prostu tanie - ostrzega dr n. o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.
1. Słodkie napoje zwiększają ryzyko raka
Rak trzustki, jelita grubego i nerek. Na te nowotwory narażone są osoby, które nagminnie sięgają po słodzone napoje. Takie wnioski płyną z badań amerykańskich naukowców. Szkodzą też napoje sprzedawane jako dietetyczne, które w rzeczywistości zawierają sztuczne słodziki.
Naukowcy z American Cancer Society dowiedli, że częste picie słodzonych napojów ma fatalne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Wyniki badań prowadzonych przez ponad 30 lat przez zespół dr Marjorie McCullough opublikowanych na łamach "Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention" nie pozostawiają wątpliwości. Naukowcy odkryli, że u osób, które piły dwa lub więcej napojów słodzonych dziennie, ryzyko śmierci z powodu raka związanego z otyłością było o 5 proc. wyższe (to m.in. nowotwory przewodu pokarmowego czy nerek).
2. Szkodzą nawet "dietetyczne" napoje
Naukowcy przebadali blisko milion dorosłych Amerykanów, u których nie zdiagnozowano chorób nowotworowych. W ciągu 30 lat obserwacji na raka zmarło ponad 135 tys. uczestników.
Okazuje się, że u osób, które piły w ciągu dnia przynajmniej dwa słodzone napoje, ryzyko zgonu z powodu raka jelita grubego i nerki było wyższe niż u osób, które w ogóle po to nie sięgały.
Bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie stwierdzono też w przypadku napojów uważanych za dietetyczne, które w rzeczywistości zawierają sztuczne słodziki. Zwiększały one ryzyko raka trzustki. Przy czym naukowcy zaznaczają, że były to jedyne badania, które wykazały taki związek, dlatego planują wykonać kolejne, żeby potwierdzić ten wynik.
- Cukier ma najsilniejsze działanie zapalne spośród wszystkich składników obecnych w produktach spożywczych. Wywołane nadmiarem glukozy stany zapalne zaburzają między innymi gospodarkę hormonalną czy węglowodanową i pracę wielu narządów. Stąd już krok do poważnych problemów zdrowotnych: cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.o zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.
Ostrzega też przed syropem glukozowym i aspartamem. - To najtańsze zamienniki cukru, więc ze względów ekonomicznych są wykorzystywane przez producentów żywności najczęściej - dodaje.
3. Słodka trucizna
Nadmiar sztucznych słodzików również prowadzi do stanów zapalnych, które zwiększają ryzyko nowotworów. - Mogłoby się wydawać, że to czynniki sprzyjające tylko nowotworom dietozależnym, czyli związanym przede wszystkim z układem pokarmowym. Tymczasem wiąże się to również z narażeniem na nowotwory niezależne od diety jak rak płuc czy szyjki macicy - wskazuje dr Stolińska.
Jak tłumaczy dietetyczka, spożywanie nadmiernej ilości cukru i sztucznych słodzików prowadzi do zaburzeń składu mikroflory jelitowej. Nadmiar glukozy, której nie jesteśmy w stanie strawić, trafia do jelita grubego. To pożywka dla drobnoustrojów, które żywią się cukrem. Zaczyna ich więc przybywać, co zaburza równowagę w składzie mikroflory jelitowej i powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia - osłabia odporność i powoduje stany zapalne, prowadząc m.in. do rozwoju nowotworów.
- Niestety nadal wielu konsumentów nie ma świadomości nie tylko szkodliwego wpływu cukru i słodzików na zdrowie, ale też faktycznego składu produktów spożywczych. Fakt, że produkt będzie sprzedawany jako “dietetyczny” z obniżoną kalorycznością nie znaczy, że jest on zdrowy - zwraca uwagę dr Stolińska. - Wręcz przeciwnie: mniejsza zawartość tłuszczu jest rekompensowana wyższą zawartością cukru. Przykładem są chociażby odtłuszczone jogurty. Z kolei napoje gazowane typu "zero" są źródłem słodzików, ktore nie pozostają obojętne dla organizmu - ostrzega.
4. Sprawdź cukier
Na stronie pacjent.gov.pl (serwis resortu zdrowia i NFZ), można znaleźć informacje na temat zawartości cukru w przykładowych produktach spożywczych. Dane są szacunkowe. Na które lepiej uważać?
- Woda smakowa – 200 ml to 3,2 łyżeczki cukru,
- Napoje słodkie gazowane i niegazowane - 500 ml zawierają 10–11 łyżeczek cukru,
- Napój energetyczny – 250 ml zawiera 5,4 łyżeczki cukru,
- Płatki śniadaniowe – 30 g to 2–2,3 łyżeczki cukru,
- Jogurty owocowe – 100 g produktu zawiera 2,6 łyżeczki cukru,
- Serek homogenizowany (lub inny deser mleczny) – 100 g produktu to 2-4 łyżeczek cukru,
- Keczup – 15 g jest pół łyżeczki cukru.
- Żelki – 100 g to 10 łyżeczek cukru.
- Baton czekoladowy to 2 łyżeczki cukru (podobną zawartość mają też tzw. batony fit)
Jak obliczyć, ile jest łyżeczek cukru w produkcie? Na etykiecie produktu jest informacja o zawartości węglowodanów, w tym cukrów. Wartość cukrów należy podzielić przez pięć – to jest liczba łyżeczek cukru w 100 g produktu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl