Sok pomarańczowy może zwiększać ryzyko raka. Nowe badania
Sok pomarańczowy zwiększa ryzyko raka skóry o ponad 50 proc. - stwierdzili naukowcy. Wszystko przez psoralen, substancję, która uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego.
1. Cytrusy a ryzyko raka skóry
Badania nad wpływem owoców cytrusowych na występowanie czerniaka przeprowadzili badacze z Uniwersytetu Indiana w Stanach Zjednoczonych. Przebadali oni grupę osób, które regularnie piły sok pomarańczowy i wystąpił u nich nowotwór skóry. Eksperci stwierdzili, że osoby, które wypijały więcej niż jedną szklankę soku z pomarańczy dziennie, miały aż o 54 proc. większe ryzyko zachorowania na czerniaka.
Z kolei ci, którzy każdego dnia jedli więcej niż jedną pomarańczę na ten typ nowotworu narażeni byli aż o 79 proc. bardziej niż ci, którzy owoców cytrusowych nie spożywają.
"Już jedna szklanka soku dziennie zwiększa ryzyko raka. Badania sugerują znaczny wzrost ryzyka czerniaka związanego z wyższym spożyciem cytrusów" - podsumował wyniki autor badania, dr Andrew Marley. To ryzyko ma związek z psoralenem, substancją organiczną, którą zawierają m.in. pomarańcze. Psoralen sprawia, że skóra staje się wrażliwsza na szkodliwy wpływ promieniowania UV. A ono jest jedną z przyczyn powstawania raka skóry.
2. Objawy raka skóry
Owoce cytrusowe są w Polsce dość popularne szczególnie w okresie zimowym, ale sok pomarańczowy należy do jednych z ulubionych napojów Polaków, szczególnie w ciepłych miesiącach roku. Czy, w związku z wynikami badań ekspertów z Uniwersytetu Indiana, należy przestać go spożywać? Na pewno warto baczniej przyglądać się swojej skórze. Picie soku z pomarańczy może, ale wcale nie musi wywołać kancerogenne zmiany. Na co więc zwrócić uwagę?
Najczęstszym objawem raka skóry są pieprzyki. Te mogące świadczyć o raku, mają nietypowy charakter, zazwyczaj są wypukłe, mogą również mieć nierówne boki. Część z nich może zmieniać kształt, np. rosnąć.
Natomiast plamki, których granice są nieregularne traktowane są jako tzw. czerwona flaga. Oznacza to, że ryzyko, że mają one podłoże rakowe, jest dość duże. W takim przypadku należy natychmiast udać się do lekarza.
Na raka skóry zapada rocznie w Polsce ok. 2,5 tys. osób.