Trwa ładowanie...

Sos koperkowy - do jakich potraw pasuje, przepis, kalorie i substancje odżywcze

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 04.10.2021 16:37
Sos koperkowy
Sos koperkowy (Adobe Stock)

Sos koperkowy świetnie sprawdza się do potraw rybnych, mięsnych oraz ziemniaczanych. Można go podawać również z jajami ugotowanymi na twardo czy warzywami gotowanymi na parze. Poniżej znajdziecie przepis na sos z dodatkiem świeżego kopru.

spis treści

1. Do jakich potraw pasuje sos koperkowy?

Sos koperkowy jest niezwykle pyszny, aromatyczny, a przede wszystkim prosty w przygotowaniu. Jest ciekawym dodatkiem do dań mięsnych np. klopsów, kotlecików, ale także do potraw rybnych np. pieczonego łososia, pstrąga łososiowego, tuńczyka czy halibuta. Wielu Polaków podaje go do młodych ziemniaczków, warzyw gotowanych na parze czy jajek ugotowanych na twardo.

To musisz wiedzieć

  1. Dlaczego warto jeść koper włoski
  2. Olejek z kopru włoskiego - właściwości antynowotworowe, zastosowanie
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Przepis na sos koperkowy

Przygotowanie sosu koperkowego jest niezwykle proste i zajmuje niewiele czasu. Oto składniki niezbędne do jego przyrządzenia:

  • pęczek kopru
  • śmietanka trzydziestoprocentowa (pół szklanki)
  • woda (jedna szklanka)
  • masło klarowane (jedna łyżka)
  • czosnek (dwa ząbki)
  • sok z cytryny (jedna lub dwie łyżki)
  • mąka pszenna (jedna łyżka)
  • sól (pół łyżeczki)
  • pieprz (pół łyżeczki)
  • gałka muszkatołowa (pół łyżeczki)
  • kardamon (pół łyżeczki).

Sposób przyrządzenia:

Przelej trzydziestoprocentową śmietankę kremówkę do niewielkiej miski, a następnie dodaj do niej jedną łyżkę mąki pszennej (może być tortowa lub uniwersalna). Wszystko dokładnie wymieszaj w taki sposób, by nie było żadnych grudek.

Umyj, osusz, a następnie drobno posiekaj koper, a następnie odłóż go na bok. Obierz czosnek, a później go posiekaj, jeśli nie masz w domu praski. Jeśli preferujesz delikatniejszy smak sosu, możesz dodać wyłącznie jeden ząbek czosnku. Osobom preferującym nieco ostrzejsze, wyraźniejsze smaki, zalecamy dodanie z kolei trzech ząbków.

Nagrzej średniej wielkości patelnię, wrzuć do niej jedną łyżkę masła klarowanego, a następnie podsmaż obrany i posiekany czosnek. Rób to delikatnie, tak, aby czosnek się nie przypalił. W przeciwnym razie jego smak może być gorzki.

Wlej na patelnię szklankę wody, zwiększ moc palnika, tak by była ona średnia, a nie mała. Dodaj do wody mieszankę śmietanki trzydziestoprocentowej oraz mąki. Pamiętaj o dodaniu przypraw. Sos koperkowy będzie smakował doskonale, jeśli dołożysz do niego gałkę muszkatołową, sól, pieprz oraz kardamon. Wymieszaj całość przy pomocy łyżki drewnianej. Gdy sos zacznie się gotować, zmniejsz ponownie moc palnika. Gdy sos zgęstnieje, dodaj do niego posiekany koper wraz z sokiem z cytryny.

3. Kalorie i substancje odżywcze w sosie koperkowym

W 100 gramach sosu koperkowego znajdziemy 180 kalorii. Koperek, będący bazowym składnikiem sosu, stanowi cenne źródło flawonoidów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Związki flawonowe działają antyoksydacyjne i przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się organizmu. Dodatkowo, koper obfituje w beta-karoten, magnez, żelazo, kwas foliowy, potas, a także mangan. W jego składzie występuje również witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B6, witamina B9, witamina A, witamina D, witamina K.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze