Stosuj dietę śródziemnomorską. Możesz uniknąć udaru mózgu
Kobiety, które jedzą dużo ryb, oliwę z oliwek i warzywa mają o 22 proc. niższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Potwierdzają to najnowsze badania.
1. Zalety diety śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska opiera się na ograniczeniu spożywania produktów mięsnych i mlecznych. Koncentruje się na jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców. Badania wykazały, że takie odżywianie może poprawić zdrowie serca, działa przeciwnowotworowo i gwarantuje spokojny sen.
Chcieli potwierdzić to naukowcy z University of East Anglia i podjęli próbę nowych badań. Wzięło w nich udział blisko 23 tys. osób.
2. Dieta śródziemnomorska a ryzyko udaru
Badacze wykazali, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru o 17 proc. Okazało się jednak, że są ogromne różnice między płciami.
Sposób żywienia oparty na oliwie, rybach i warzywach jest szczególnie korzystny dla kobiet. Naukowcy sprawdzili, że właśnie u nich dieta środziemnomorska może obniżyć prawdopodobieństwo choroby o 22 proc. W przypadku mężczyzn okazało się, że ryzyko spada tylko o 6 proc. Autorzy badania twierdzą jednak, że taki wynik mógł być jednak przypadkowy.
”Nie jest jasne, dlaczego znaleźliśmy różnice między kobietami i mężczyznami. Może być tak, że składniki diety mogą wpływać na nich różnie” - mówi profesor Ailsa Welch.
To kolejne badanie, które potwierdza, że dieta śródziemnomorska ma dobry wpływ na serce i układ krążenia. W dodatku jest łatwa do stosowania. Wystarczy do menu dodać więcej ryb, masło i oleje roślinne zamienić na oliwę z oliwek, na przekąskę wybierać orzechy, a zamiast deserów jeść owoce. Raz na jakiś czas można sobie pozwolić na lampkę czerwonego wina.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl