Stek z tuńczyka - kalorie i wartości odżywcze, przepisy
Stek z tuńczyka to propozycja na błyskawiczny i niskokaloryczny obiad. Plaster tuńczyka można usmażyć na oliwie z oliwek lub upiec w piekarniku w towarzystwie ulubionych warzyw. Ryba ta świetnie smakuje z ryżem lub pieczonymi ziemniakami, nie wymaga też wielu przypraw, wystarczy odrobina soli, świeżo mielonego pieprzu i soku z cytryny. Stek z tuńczyka to źródło pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, potasu, fosforu, magnezu i selenu. Jak zrobić smaczne steki z tuńczyka?
1. Kalorie i wartości odżywcze tuńczyka
100 gramów świeżego tuńczyka zawiera:
- wartość energetyczna - 108 kcal,
- białko - 23,4 g,
- tłuszcz - 0,9 g,
- kwasy tłuszczowe omega-3 - 243 mg,
- witamina D - 69 IU,
- tiamina - 0,4 mg,
- niacyna - 9,8 mg,
- witamina B6 - 0,9 mg,
- witamina B12 - 0,5 µg,
- cholina - 65 mg,
- wapń - 16 mg,
- żelazo - 0,7 mg,
- magnez - 50 mg,
- fosfor - 191 mg,
- potas - 444 mg,
- sód - 37 mg,
- selen - 36,5 µg.
Tuńczyk to niskokaloryczna ryba, która dostarcza organizmowi dobrze przyswajalnego białka, a także niezwykle istotne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA. Tuńczyk ma wpływ na poziom odporności organizmu, wspiera pracę serca, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.
Dodatkowo stanowi źródło witaminy D, która ma wpływ na kondycję kości, nastrój i samopoczucie. Witaminy z grupy B obecne w mięsie z tuńczyka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wspierają regenerację organizmu po wysiłku fizycznym.
Tuńczyk jest też źródłem selenu, magnezu, fosforu i potasu, pierwiastków oddziałujących na stan włosów, skóry i paznokci, poziom energii, pracę mięśni i mózgu, równowagę kwasowo-zasadową oraz procesy starzenia się organizmu.
Stek z tuńczyka (100 gramów) ma zaledwie 132 kalorii, 1 g tłuszczu, 28 gramów białka oraz 9 g węglowodanów. Można usmażyć go na niewielkiej ilości tłuszczu lub upiec w piekarniku w towarzystwie warzyw.
2. Przepis na stek z tuńczyka
Składniki:
- 200 g tuńczyka,
- sól,
- pieprz,
- sok z cytryny,
- oliwa do smażenia.
Sposób przygotowania:
Stek z tuńczyka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, smarujemy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i smażymy stek po dwie minuty z każdej strony.
Zdejmujemy z patelni, polewamy sokiem z cytryny, serwujemy w towarzystwie ugotowanych warzyw i ryżem. Stek z tuńczyka świetnie smakuje również z odrobiną octu balsamicznego lub sosu sojowego.
3. Przepis na pieczony stek z tuńczyka
Składniki:
- 200 g tuńczyka,
- oliwa z oliwek,
- 1 por,
- cukinia,
- świeży koperek,
- sól i pieprz,
- cytryna.
Sposób przygotowania:
Stek z tuńczyka myjemy i osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. Polewamy go niewielką ilością oliwy i posypujemy solą oraz pieprzem. Tuńczyka układamy na folii aluminiowej i przykrywamy warzywami pokrojonymi w plasterki.
Całość ponownie polewamy odrobiną tłuszczu, posypujemy drobno posiekanym koperkiem i posypujemy solą. Rybę zawijamy folią aluminiową i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni Celsjusza na 20 minut.
Stek po wyjęciu z piekarnika podajemy z pieczonymi ziemniakami lub ryżem. Warto pamiętać, by tuńczyka skropić sokiem z cytryny i oprószyć świeżo mielonym pieprzem.