Szałwia hiszpańska - wartości odżywcze, bogactwo kwasów omega-3, dobroczynny błonnik
Szałwia hiszpańska znana także jako chia to roślina z rodziny jasnotowatych pochodząca z Meksyku. Szałwia hiszpańska bardzo ceniona jest ze względu na jej nasiona. Zastosowanie szałwii hiszpańskiej to przygotowywanie napojów i żywności. Nasiona szałwii hiszpańskiej uprawiane są w celach handlowych, ponieważ są one bogate w wiele składników odżywczych, przede wszystkim w kwasy omega-3)
1. Wartości odżywcze szałwii hiszpańskiej
Nasiona szałwii hiszpańskiej są niskokaloryczne, jednak dostarczą naszemu organizmowi wielką ilość wartości odżywczych. Nasiona szałwii hiszpańskiej dostarczają bardzo dużo białka, kwasów tłuszczowych omega-3, mikroelementów oraz błonnika pokarmowego.
Szałwia hiszpańska zawiera więcej kwasów tłuszczowych omega-3 niż uważany za ich skarbnicę łosoś atlantycki.
Kwasy omega-3 zawarte w szałwii hiszpańskiej pomagają w pracy mózgu, ułatwiając naukę, wspomagając pamięć oraz zdolności koncentracji. Spożywanie szałwii hiszpańskiej poleca się w szczególności studentom oraz osobom wykonującym pracę umysłową.
Kwasy omega-3 znane są również ze swoich właściwości uspokajających i kojących. Mogą nawet poprawić przebieg depresji.
Szałwia hiszpańska może nawet zapobiegać rozwojowi tak poważnych chorób jak alzheimer, a także poprawiać funkcjonowanie wzroku i zapobiegać rozwijaniu się schorzenia zwanego zwyrodnieniem plamki żółtej.
2. Co zawiera dużo kwasów omega-3?
Bogactwo kwasów tłuszczowych zawartych w szałwii hiszpańskiej wraz z wysoką zawrtością błonnika odpowiedzialne jest za obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.
Równocześnie szałwia hiszpańska działa regulująco i podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL w naszej krwi. Dzięki temu nasiona szałwii hiszpańskiej zapobiegają chorobom takim jak miażdżyca czy choroba wieńcowa.
Szałwia hiszpańska również bogata jest w potas, który reguluje wysokość ciśnienia tętniczego. Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają też inne pierwiastki i minerały wspomagające pracę układu krwionośnego i serca, takie jak magnez, sód oraz wapń.
Szałwia hiszpańska, według ostatnich badań, pomaga również zmniejszyć insulinooporność u osób z cukrzycą, co w połączeniu z regulacją poziomu cholesterolu we krwi przynosi bardzo dobre skutki zdrowotne.
3. Czy szałwia hiszpańska zawiera błonnik?
Szałwia hiszpańska pomoże nam również, jeśli zmagamy się z problemami trawiennymi naszego układu pokarmowego. Duża ilość błonnika zawartego w ziarnach szałwii hiszpańskiej wspomaga trawienie i perystaltykę jelit.
Szałwia hiszpańska pozwala uregulować rytm wypróżnień, dzięki czemu nie dochodzi do bolesnych zaparć. Dzięki szałwii hiszpańskiej możemy także regulować florę bakteryjną naszego przewodu pokarmowego, oraz zmniejszamy ryzyko, że rozwinie się u nas rak jelita grubego.
Przeczytaj także
- Źródła kwasów omega-3
- Kwasy omega-3 a odchudzanie
- Ziarna farro - wartości odżywcze
100 gramów nasion szałwii hiszpańskiej pokryje 100 proc. codziennego zapotrzebowania na błonnik, ponieważ zawiera go aż 35 gramów. Jest to pełna dzienna dawka zalecana przez Światową Organizację Zdrowia.
Spożywając taką ilość błonnika na pewno nie uświadczymy problemów z wypróżnianiem czy trawieniem, dzięki temu ochronić możemy narządy trawienne takie jak wątroba czy trzustka oraz woreczek żółciowy.