Trwa ładowanie...

Nieskuteczność kwasów omega-3 w odchudzaniu

Do tej pory uważano, iż istnieje korzystna zależność między przyjmowaniem tłuszczów rybich a utratą zbędnych kilogramów. Najnowsze badania podważają to twierdzenie: kwasy omega-3 w żaden sposób nie pomagają w odchudzaniu u osób, które są na diecie i ćwiczą.

spis treści

1. Eksperyment z kwasami tłuszczowymi omega-3

Amerykański zespół naukowców przeprowadził badania z udziałem 128 uczestników. Były to osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące niezdrowy tryb życia. Wśród badanych byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Uczestników podzielono na dwie grupy, z których pierwsza przyjmowała dziennie 5 kapsułek kwasów omega-3, a druga 5 kapsułek placebo. Badanie trwało pół roku, a w tym czasie uczestnicy ćwiczyli regularnie zgodnie z ustalonym programem (20-30 min ćwiczeń siłowych 2 razy w tygodniu oraz 150 min ćwiczeń dotleniających tygodniowo). Do końca eksperymentu dotrwało tylko 81 osób.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Czytaj więcej

2. Wnioski z eksperymentu

Po pół roku eksperymentu nie zauważono istotnej statystycznie różnicy między osobami, które przyjmowały kwasy omega-3, a uczestnikami przyjmującymi placebo. Pierwsza grupa straciła na wadze średnio 5,2 kg, a druga 5,8 kg. Oznacza to, że przyjmowanie suplementów diety na bazie tłuszczów rybich nie przyspiesza chudnięcia, a co za tym idzie dieta i aktywność fizyczna w zupełności wystarczą. Należy jednak pamiętać o innych korzyściach płynących ze stosowania tych suplementów. Kwasy omega-3 obniżają poziom cholesterolu, zwiększają wrażliwość na insulinę oraz obniżają ciśnienie. Są to wystarczające powody do ich stosowania, szczególnie u osób z nadwagą.

Nieskuteczność kwasów omega-3 w odchudzaniu
Nieskuteczność kwasów omega-3 w odchudzaniu (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.