Nieskuteczność kwasów omega-3 w odchudzaniu
Do tej pory uważano, iż istnieje korzystna zależność między przyjmowaniem tłuszczów rybich a utratą zbędnych kilogramów. Najnowsze badania podważają to twierdzenie: kwasy omega-3 w żaden sposób nie pomagają w odchudzaniu u osób, które są na diecie i ćwiczą.
1. Eksperyment z kwasami tłuszczowymi omega-3
Amerykański zespół naukowców przeprowadził badania z udziałem 128 uczestników. Były to osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące niezdrowy tryb życia. Wśród badanych byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Uczestników podzielono na dwie grupy, z których pierwsza przyjmowała dziennie 5 kapsułek kwasów omega-3, a druga 5 kapsułek placebo. Badanie trwało pół roku, a w tym czasie uczestnicy ćwiczyli regularnie zgodnie z ustalonym programem (20-30 min ćwiczeń siłowych 2 razy w tygodniu oraz 150 min ćwiczeń dotleniających tygodniowo). Do końca eksperymentu dotrwało tylko 81 osób.
Czytaj więcej
2. Wnioski z eksperymentu
Po pół roku eksperymentu nie zauważono istotnej statystycznie różnicy między osobami, które przyjmowały kwasy omega-3, a uczestnikami przyjmującymi placebo. Pierwsza grupa straciła na wadze średnio 5,2 kg, a druga 5,8 kg. Oznacza to, że przyjmowanie suplementów diety na bazie tłuszczów rybich nie przyspiesza chudnięcia, a co za tym idzie dieta i aktywność fizyczna w zupełności wystarczą. Należy jednak pamiętać o innych korzyściach płynących ze stosowania tych suplementów. Kwasy omega-3 obniżają poziom cholesterolu, zwiększają wrażliwość na insulinę oraz obniżają ciśnienie. Są to wystarczające powody do ich stosowania, szczególnie u osób z nadwagą.