Szparagi – białe czy zielone? Niewiele osób wie, że jest jeszcze jedna odmiana
Wiotkie zielone szparagi, dorodne białe, a także fioletowe. Nie każdy wie, że w rzeczywistości to ten sam gatunek, a kolor szparaga zależy od sposobu uprawy, a konkretnie – ilości słońca. Amatorzy szparagów twierdzą, że najsmaczniejsze są te fioletowe. A które najzdrowsze?
1. Jakie szparagi można kupić wiosną?
Zielone szparagi rosną na powierzchni ziemi, a dzięki procesowi fotosyntezy zabarwiają się na zielono. Tego nie doświadczają szparagi białe - rosnące pod ziemią. A fioletowe, tak samo jak zielone, rosną na powierzchni ziemi, ale tutaj kluczowy jest czas zbioru – ścina się młode pędy, zanim zdążą się wybarwić na zielono.
Ich uprawa jest znacznie bardziej kłopotliwa, dlatego też są droższe i trudniej dostępne, zwłaszcza w Polsce. Co więcej, najlepiej spożywać je na surowo, ponieważ w czasie gotowania ich oberżynowy kolor utlenia się, a szparagi stają się zielone.
Ich fani twierdzą, że są delikatniejsze od zielonych, nieco bardziej słodkie i mają orzechową nutę. A które ze szparagów są najzdrowsze?
2. Białe szparagi – czy są zdrowe?
Rosnąc pod ziemią, gdzie światło słoneczne nie dociera, nie mogą wytworzyć żadnego barwnika. A to roślinne barwniki są silnymi przeciwutleniaczami, dlatego też eksperci wielokrotnie powtarzają, by pamiętać o umieszczaniu na talerzy całej palety barw.
To nie znaczy, że są pozbawione wartości, choć warto pamiętać, że białe szparagi nie tylko wymagają obrania ze skórki, ale i trzeba je ugotować. Tracą więc część składników odżywczych.
Mimo to warto je spożywać, bo wspierają pracę wątroby, mają działanie detoksykujące i moczopędne oraz wzmacniają odporność.
Jeśli jednak mamy wybór, nie żałujmy sobie zielonych, a także fioletowych szparagów.
3. Zielone czy fioletowe szparagi?
Zielone i fioletowe szparagi mają pewną przewagę nad białymi – można jeść je na surowo, a także ze skórką, a to w niej i bezpośrednio pod nią kryje się najwięcej składników mineralnych, m.in. potasu, magnezu, fosforu i wapnia.
Za zielony kolor szparagów odpowiada barwnik – chlorofil. Badania wykazują, że to silny sprzymierzeniec w walce z nowotworami – potrafi nawet eliminować część uszkodzeń DNA komórek.
Zielone warzywa i owoce to także kwas foliowy – niezwykle cenna witamina z grupy B, która wspiera pracę układu nerwowego, oraz witaminy z grupy C i E – kolejne silne przeciwutleniacze.
Fioletowe szparagi zawdzięczają swój kolor - podobnie jak jagody czy bakłażany - antocyjanom. To rodzaj roślinnego barwnika odpowiadającego za barwę niebieską, ale też fioletową i czerwoną.
Antocyjany mają właściwości przeciwzapalne, chronią naczynia i narządy przed skutkami powikłań w wielu chorobach metabolicznych. Mają także właściwości hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi, dlatego mogą przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia.
Przede wszystkim jednak neutralizują wolne rodniki, zapobiegając rozwojowi nowotworów.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl