Tak działa nalewka z truskawek. Warto przygotować ją właśnie teraz
Sezon na truskawki trwa. Jakie przetwory warto zrobić teraz, dopóki owoce te są dostępne i tanie? Między innymi rozgrzewającą nalewkę bogatą w naturalną witaminę C.
1. Nalewka z truskawek
Nalewka z truskawek to napój szczególnie polecany w jesienno-zimowym okresie przeziębieniowym. Warto więc skorzystać z łatwo dostępnych latem truskawek i wykonać napój już teraz, bo najlepszy wychodzi właśnie ze świeżych, słodkich i dojrzałych owoców.
Do przygotowania nalewki potrzebujemy:
- 2 kg dojrzałych słodkich truskawek,
- 1 litr spirytusu,
- 1 litr wódki,
- 0,5 kg cukru.
Aby przygotować nalewkę, truskawki należy przebrać, pozbawić szypułek i przepłukać na sitku, a następnie włożyć do słoja i zasypać cukrem. Tak przygotowane owoce powinny odstać mniej więcej dobę, do czasu, aż puszczą sok. Wtedy należy zalać je alkoholem i odstawić na przynajmniej trzy tygodnie. Na końcowym etapie płyn należy przelać do butelek przez gęste sitko.
Owoce, które pozostaną po przygotowaniu nalewki, można z powodzeniem dodać do deserów - warto jednak pamiętać, że są one mocno nasączone alkoholem, więc pod żadnym pozorem nie powinny być podawane dzieciom czy kobietom w ciąży.
2. Właściwości nalewki z truskawek
Nalewka ta jest napojem wysokoprocentowym, więc oczywiście nie każdy powinien po nią sięgać - na czele z młodzieżą do lat 18, kobietami w ciąży i karmiącymi, a także chorymi na cukrzycę.
Spożywanie nalewki z truskawek może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu oraz zapobiegania chorobom serca i układu krążenia. Jednak ze względu na zawartość alkoholu, jej spożycie powinno być umiarkowane i świadome.
Osobom zdrowym nalewka z truskawek może jednak przynieść korzyści takie jak uzupełnienie braków witaminy C, szybkie rozgrzanie w przypadku wychłodzenia i wzmocnienie odporności w sezonie przeziębieniowym. Truskawki są także źródłem pektyn, które wspierają pracę jelit.
Zawarty w truskawkach kwas elagowy (silny przeciwutleniacz) ma działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych, w szczególności w zakresie raka jamy ustnej, gardła i płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl