Trwa ładowanie...

Tak przechowuj wędliny. Unikniesz zatrucia i marnowania jedzenia

Avatar placeholder
06.06.2024 19:24
Prosty sposób, by przedłużyć świeżość wędlin. Unikniesz zatrucia i marnowania jedzenia
Prosty sposób, by przedłużyć świeżość wędlin. Unikniesz zatrucia i marnowania jedzenia (Getty Images)

Zachowanie świeżości wędlin w domowej lodówce jest kluczowe, by uniknąć marnowania żywności i potencjalnych problemów zdrowotnych. Nieodpowiednie przechowywanie może doprowadzić do szybkiego psucia, więc poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych metod, dzięki którym twoje ulubione mięsne przysmaki pozostaną świeże na dłużej.

spis treści

1. Przechowywanie wędlin

Kluczowe znaczenie ma już etap wyboru wędlin. Jeśli robisz zakupy rzadziej, zdecyduj się na produkty długo dojrzewające, takie jak kabanosy, salami czy suche szynki. Są bardziej odporne na dłuższe przechowywanie dzięki niższej zawartości wody oraz mniej podatne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Po zakupie niezbędne jest odpowiednie przygotowanie wędlin do przechowywania w lodówce. Unikaj trzymania mięsa w plastikowych torebkach, które dostałeś w sklepie, ponieważ sprzyjają one kondensacji wilgoci i mogą przyspieszać proces psucia się.

Zobacz film: "Naszpikowana chemią. Codziennie lądują na twoim stole"

Sięgnij za to po:

  • papier do pieczenia - najlepiej sprawdzi się do owijania wędlin, ponieważ pozwala oddychać, jednocześnie izolując produkt od innych zapachów w lodówce;
  • szklane pojemniki - są idealne do przechowywania wędlin, gdyż nie chłoną zapachów i ułatwiają utrzymanie właściwej higieny. Umieszczaj wędliny w pojemniku, przełożone arkuszami papieru do pieczenia.

Pamiętaj też o odpowiedniej temperaturze w lodówce. Wędliny przechowuj w temperaturze od 2 do 7°C. Najlepiej umieszczać je na środkowej półce, gdzie temperatura jest najbardziej stabilna.

2. Sprawdź świeżość

Regularnie sprawdzaj stan przechowywanych wędlin. Jeśli zauważysz, że na powierzchni wędliny zaczynają pojawiać się ślady pleśni, zmiany kolorów lub nieprzyjemny zapach, najlepiej wędlinę zutylizuj. Jedzenie nieświeżego mięsa może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Ogranicz też ilość podczas zakupów. Zaopatrz się w tyle wędliny, ile jesteś w stanie skonsumować w ciągu kilku dni. To zdecydowanie najlepsza metoda, by unikać marnowania jedzenia.

Ponadto nie mieszaj różnych rodzajów wędlin w jednym pojemniku, ponieważ każda z nich ma inną zawartość tłuszczu i wilgoci, co może wpływać na ich wzajemne oddziaływanie.

Przyjmując te proste zasady, możesz znacznie wydłużyć świeżość kupowanych wędlin, cieszyć się ich smakiem przez dłuższy czas oraz przyczynić się do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia, a tym samym zaoszczędzisz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze