Trwa ładowanie...

Tak zdrowa przekąska staje się trucizną. Sprzyja nadciśnieniu, nowotworom

Avatar placeholder
08.04.2024 19:43
Unikaj takich orzechów. Krótka droga do nadciśnienia i otyłości
Unikaj takich orzechów. Krótka droga do nadciśnienia i otyłości (Getty Images)

Orzechy są przekąską, która zyskała ogromne uznanie dzięki swoim zaletom zdrowotnym. Nie tylko smakują doskonale, ale również dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych. Jednak istotne jest umiejętne kontrolowanie liczby spożywanych produktów, a także wiedza, które z nich mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a które mogą szkodzić.

spis treści

1. Unikaj takich orzechów

Orzechy zawierają dużo tłuszczów, co czyni je kalorycznymi przekąskami. Pomimo iż są wyjątkowo dobre dla zdrowia, mogą stać się szkodliwe, jeżeli połączymy je z dodatkami słonymi czy słodkimi. Również zaleca się unikanie różnego rodzaju mieszanek.

Polacy często sięgają po słone orzeszki, kiedy piją piwo lub wino, a te są pełne soli. Dieta zbyt bogata w sól prowadzi do podwyższonego ryzyka nadciśnienia, a także, jak sugerują badania, może łączyć się z większym ryzykiem wystąpienia pewnych typów nowotworów.

Dla osób będących na diecie odchudzającej, mieszanki orzechów z dodatkami również nie są zbyt dobrym wyborem. Mają wysoką zawartość kalorii i wiele szkodliwych składników. Duże opakowanie może ponadto sprzyjać utracie kontroli nad spożywaną ilością orzechów, co prowadzi do zjedzenia większych porcji, niż zakładaliśmy.

Zobacz film: "Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko chorób serca. Nowe badania hiszpańskich naukowców"

2. Uwaga na zatrucia

Istnieje jeszcze jeden argument przemawiający za tym, by nie spożywać orzechów w dużych ilościach. Są one źródłem dużych dawek kwasu fitynowego. Ten związek chemiczny jest przedmiotem wielu dyskusji, gdyż może przynosić korzyści, ale także szkodzić.

Związek ogranicza przyswajanie minerałów zawartych w pokarmie, co może skutkować ich niedoborem. Nie jesteśmy w stanie go przetworzyć, jednak witamina C potrafi zneutralizować jego wpływ. Warto również zwrócić uwagę, że kwas fitynowy jest obecny w zbożach i nasionach roślin strączkowych.

Zbyt duża ilość orzechów w diecie może skutkować problemami zdrowotnymi. Nie tylko mówimy tu o dyskomforcie, wzdęciach czy kłopotach żołądkowych. W szczególności, ostrożność powinniśmy zachować przy konsumpcji migdałów i orzechów brazylijskich.

Naturalnie występujący w orzechach brazylijskich selen może przyczynić się do zatrucia, jeżeli zostanie spożyty w nadmiarze. Objawy zatrucia mogą obejmować kruchość paznokci, nieprzyjemny odór z ust oraz ból stawów i mięśni.

Migdały natomiast mają w swoim składzie kwas cyjanowodorowy, co może skutkować trudnościami w oddychaniu. Intoksykacja tym konkretnym kwasem może także wywoływać inne objawy, takie jak ból głowy, podwyższone tętno, nudności oraz zmiany koloru skóry.

3. Kaloryczna przekąska

Portal healthline podaje, że nerkowce są najmniej kalorycznymi orzechami, z 553 kcal na 100 gramów. Po nich mamy orzeszki ziemne, migdały i pistacje, z kalorycznością wynoszącą odpowiednio 560, 575 i 589 kcal na 100 gramów. Kolejne pozycje na tej liście to pinie, orzechy laskowe i włoskie, dostarczające 629, 640 i 645 kcal na 100 gramów.

Orzechy brazylijskie są kolejną z popularnych przekąsek, a 100 gramów tych orzechów dostarcza 660 kcal. Jednakże, najbardziej kaloryczne są orzechy pekan i makadamia, które w 100 gramach zawierają odpowiednio 692 i 718 kcal.

Chociaż wartość energetyczna orzechów może być odrobinę szokująca, to z pewnością warto je włączyć do naszej diety. Stanowią bowiem źródło wielu korzystnych dla zdrowia tłuszczy i substancji odżywczych. Istotne jest jednak monitorowanie ilości i umiarkowane jedzenie.

4. Jak przechowywać orzechy?

Orzechy, tak jak każdy inny produkt spożywczy, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Gdy zaobserwujemy jakiekolwiek oznaki zepsucia, powinniśmy bezwzględnie je wyrzucić. Orzechy z pleśnią na pewno nie są odpowiednie do jedzenia.

Pleśń to termin, który obejmuje wiele gatunków grzybów. Ich zarodniki nie są widoczne gołym okiem, a obecność pleśni na żywności sugeruje, że udało im się rozprzestrzenić znacznie dalej, najczęściej do wnętrza produktu.

Pleśń wytwarza mykotoksyny, które są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Nie tylko mogą one wywołać kłopoty z układem pokarmowym, ale także działają kancerogennie i mutagennie. Dodatkowo, mogą one osłabiać układ odpornościowy i prowadzić do reakcji alergicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze